13 C
Klaipėda
2024 / 03 / 28

Žmogaus teisių gidas: ką reikia žinoti apie savo teisę į atvaizdą?

Ar jau skaitėte?

Galimybė kontroliuoti savo atvaizdo naudojimą yra žmogaus teisės į privatų gyvenimą dalis. Todėl kiti turi gerbti šią jūsų valią, kad nepažeistų jūsų žmogaus teisių. Jūsų išvaizda yra vienas iš pagrindinių jūsų asmenybės aspektų, o atvaizdas yra unikalus ir atskleidžia jūsų individualias savybes, skiriančias jus nuo kitų žmonių. Taigi, kada teisė į jūsų atvaizdą pažeista ir kaip galima savo teises ginti pažeidimo atveju?

- Reklama -

N24.lt – NAUJAS!


Nuotrauka Ludovic Migneault iš Unsplash.

Teisė į savo atvaizdą

Kadangi gyvenate ir veikiate visuomenėje, tikėtina, kad galite būti nufotografuoti arba nufilmuoti. Jeigu taip atsitinka ir kas nors užfiksuoja jūsų atvaizdą, vėliau jis gali būti atgamintas ir panaudotas įvairiais tikslais. Kartais privalote leisti būti nufotografuojami, pavyzdžiui, paso nuotraukai ar jūsų darbdavio personalo byloms. Kitais atvejais patys aktyviai dalijatės savo atvaizdu su kitais, pavyzdžiui, paskelbdami asmenukę Instagram socialiniame tinkle.

Žmogaus teisės, tiksliau, teisė į privatų gyvenimą, apima ir teisę kontroliuoti savo atvaizdo naudojimą. Teisė į savo atvaizdą apima teisę prieštarauti ir neleisti, kad jūsų atvaizdas būtų fiksuojamas (t. y. filmuojamas arba fotografuojamas), atgaminamas ir įrašomas, taip pat kad jį skelbtų kitas asmuo ar institucija.

Kita vertus, jūsų teisė kontroliuoti savo atvaizdo naudojimą gali kirstis su kitų teisėmis – dažniausiai su kito asmens saviraiškos laisve, pavyzdžiui, kai žurnalistas nori paskelbti viešąjį interesą atitinkantį straipsnį, o jūsų atvaizdas yra svarbi šio straipsnio dalis.

Jeigu esate viešas asmuo

- Reklama -

Viešasis asmuo vaidina tam tikrą vaidmenį visuomenės gyvenime – politikoje, ekonomikoje, mene, socialinėje srityje, sporte ar kitur. Viešieji asmenys yra politikai ir kiti visuomenės veikėjai, pavyzdžiui, sportininkai, aktoriai, modeliai, verslininkai ir kitos įžymybės.

Viešųjų asmenų veikla visuomenė paprastai domisi labiau, ypač kalbant apie politines problemas. Viešieji asmenys labiau matomi ir girdimi visuomenėje – jie turi susitaikyti, kad, kitaip nei privatūs asmenys, bus tarsi po didinamuoju stiklu.

Taip pat skaitykite:  Gyventojams – daugiau galimybių susipažinti su tvarkomais asmens duomenimis

Tam tikromis aplinkybėmis visuomenės teisė žinoti gali netgi sietis su visuomenės veikėjų privataus gyvenimo aspektais. Tačiau tai nereiškia, kad viešieji asmenys negali naudotis savo atvaizdo ir privataus gyvenimo apsauga. Vis tik jie turi susitaikyti su mažesne privatumo apsauga palyginus su paprastais žmonėmis.

Kai padaromos ir skelbiamos viešųjų asmenų nuotraukos, viešintojas, paprastai žiniasklaidos priemonė, realizuoja saviraiškos laisvę ir siekia teisėto tikslo – informuoti visuomenę apie viešojo intereso atvejus ir skatinti diskusijas. Tačiau kiekvienu atveju reikia išsiaiškinti apie atvaizdo panaudojimo proporcingumą ir būtinumą.

Jeigu esate privatus asmuo

Kitaip negu viešieji asmenys, privatūs asmenys dažniausiai viešumoje nesireiškia ir nėra viešojo intereso objektas. Todėl jie gali tikėtis, kad bus gerbiamas jų privatumas. Kaip privatus asmuo turite teisę nesutikti būti filmuojamas ar fotografuojamas privačioje aplinkoje, nes naudojatės aukšto lygio privatumo apsauga. Pavyzdžiui, būtų labai sunku pagrįsti slaptą jūsų nufotografavimą jūsų namuose.

Nors ir esate privatus asmuo, nereikia atmesti galimybės, kad galbūt kada nors pateksite į viešumą ir tapsite viešojo intereso objektu. Tada jūsų privatumo apsaugos lygis gali sumažėti. Pavyzdžiui, galite būti glaudžiai susijęs su viešuoju asmeniu ir todėl tapti įdomus visuomenei. Be to, galite tapti viešojo intereso objektu dėl dalyvavimo tam tikroje situacijoje, pvz., viešoje demonstracijoje.

Visuomenės susidomėjimą keliančiais atvejais asmuo, kuris fotografuoja privačius asmenis ir publikuoja jų atvaizdus, tokiu būdu realizuoja saviraiškos laisvę ir siekia teisėto tikslo – informuoti visuomenę apie įdomius įvykius bei skatinti diskusijas. Tačiau net ir tokiais atvejais atvaizdo naudojimas turi būti teisėtas.

Ar jūsų atvaizdas naudojamas teisėtai?

Toliau pateikiami klausimai padės įvertinti, ar teisėtai naudojamas jūsų atvaizdas ir ar pakankamai paisoma jūsų privatumo. Jeigu į bent vieną iš pateikiamų klausimų atsakysite neigiamai, jūsų privatumas galėjo būti pažeistas. Tokiu atveju jūs turite teisę skųstis.

  • Ar atvaizdo naudojimą leidžia įstatymai?
  • Ar atvaizdo naudojimu siekiama teisėto tikslo?
  • Ar atvaizdo naudojimas yra būtinas?
  • Ar atvaizdo naudojimas yra proporcingas?
Taip pat skaitykite:  Šiandien Palangos Savivaldybėje šaukiamas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis

Jeigu į bent vieną iš pateikiamų klausimų atsakysite neigiamai, jūsų privatumas galėjo būti pažeistas.

Jūsų teisė skųstis

Jeigu manote, kad jūsų nuotrauka buvo padaryta ar naudojama neteisėtai ir buvo pažeista jūsų teisė į privatų gyvenimą, turite teisę skųstis. Jūsų atvaizdo darymas, saugojimas, viešinimas ir kitoks naudojimas duomenų tvarkymo tikslu neabejotinai varžo jūsų teisę į privatų gyvenimą. Jeigu nedavėte sutikimo dėl savo nuotraukos gavimo ar naudojimo ir / arba manote, kad ji tvarkoma neteisėtu būdu, galite skųsti valstybinės institucijos ar privataus juridinio ar fizinio asmens veiksmus.

Čia pateikiame galimus teisių gynimo būdus:

  • informacijos gavimas

Jūs turite teisę paprašyti privataus juridinio asmens ar institucijos, turinčios jūsų atvaizdą, pateikti jums informaciją, kokio pobūdžio jūsų nuotraukos yra surinktos, kokiems fiziniams ar juridiniams asmenims pastaraisiais metais buvo pateiktos jūsų nuotraukos, jūsų atvaizdo tvarkymo tikslas ir teisinis pagrindas.

Jeigu valstybinė institucija ar privatus juridinis asmuo atsisakė suteikti jums prašomą informaciją, turite teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai. Tuo atveju, jeigu jūsų netenkina Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos sprendimas, galite jį apskųsti apygardos administraciniam teismui; taip pat galite paprašyti kompensacijos už jūsų teisės susipažinti su duomenimis pažeidimą.

  • atvaizdo atnaujinimas arba pašalinimas

Turite teisę paprašyti asmens ar institucijos, kuri turi jūsų atvaizdą, jį atnaujinti ar pašalinti (ištrinti). Jeigu duomenų naudotojas atsisako taip padaryti, turite teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai, o jei pastarosios sprendimas jūsų netenkina galite jį apskųsti apygardos administraciniam teismui; taip pat galite paprašyti kompensacijos už jūsų teisės pakeisti ar ištrinti duomenis pažeidimą.

Daugiau apie savo teises kviečiame skaityti Žmogaus teisių gide. Žmogaus teisių gidas yra internetinis informacijos, švietimo ir savipagalbos įrankis. Jis padeda suprasti žmogaus teises įvairiose situacijose. Tai bendradarbiavimo projektas Europoje, kuriame talpinamas turinys, pritaikytas konkrečiai valstybei: Lietuvai, Latvijai, Estijai ir Bulgarijai. Gidas prieinamas lietuvių, latvių, estų ir bulgarų kalbomis, kartu su vertimais į anglų ir rusų kalbas. Lietuvoje Žmogaus teisių gidą koordinuoja nevyriausybinė organizacija Žmogaus teisių balsas.

Taip pat skaitykite:  Nuo sausio ketinantiems išieškoti skolą – nuotolinis būdas

Giedrė Šėmytė
VšĮ Žmogaus teisių balsas direktorė

TOP naujienos

Šiandien be žymesnio lietaus. Aukščiausia temperatūra 18–23 laipsniai

Šiandien be žymesnio lietaus. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 18–23 laipsniai. Gilaus atsipalaidavimo ir vidinių resursų atstatymo pratimas Rugpjūčio 8-os rytą ir dieną...

Nematytas pasakas iš smėlio kurs pajūrio vaikai

Ne tik sekmadienis, bet ir pasakos turi būti lengvos tarsi pajūrio smėlis... Nematėte tokios pasakos? Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kovo 1 dieną 15 valandą...

Lengviausias ir pigiausias vasaros desertas: išbandykite naminius ledus, kurie užvaldė socialinius tinklus JAV

Po vėsesnių dienų temperatūros stulpeliai jau palengva kopia aukštyn, o Žolinės ilgąjį savaitgalį sinoptikai prognozuoja ypač karštą. Neabejotinai dauguma norės atsigaivinti vėsiais ledais –...

Regioninis terminalas Klaipėdoje padeda mažinti dujų kainas ir kovoti su klimato kaita

Penkerius metus Klaipėdoje veikiantis terminalas padėjo įtvirtinti šalies energetinę nepriklausomybę, išskaidrino ir sumažino gamtinių dujų kainą Baltijos šalių vartotojams. Po Estijos-Suomijos jungties atidarymo šių...

Numatoma keisti biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarką

Seimas pradėjo svarstyti Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, pagal kuriuos nuo ateinančių metų pradžios turėtų keistis biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo...

Kaip tinkamai konservuoti ankštines daržoves

Vasarą svarbu mėgautis ne tik šviežiomis sodų bei daržų gėrybėmis, bet ir pasirūpinti jų atsargomis šaldiklyje. Kulinarijos technologė L. Barčaitė namuose kviečia užsišaldyti ne tik įvairių uogų, bet ir skirtingų ankštinių daržovių – šparaginių...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS