Daugeliui ežerų pasidengus ledu, povandeninės žūklės mėgėjai saugumo reikalavimų nepamiršta. Deja, mėgėjų žvejybos taisyklės rūpi ne visiems. Aplinkos apsaugos departamento Vilniaus ir Panevėžio gyvosios gamtos inspekcijų pareigūnai nustatė 18 pažeidimų, iš kurių 5 šiurkštūs.
Prasidėjus poledinės žūklės sezonui, Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai suaktyvino mėgėjų žvejybos kontrolės reidus savo regione. Per keletą dienų patikrinta apie 200 žvejų mėgėjų ir nustatyti 8 mėgėjų žvejybos pažeidimai, iš kurių 5 šiurkštūs.
Per reidus pareigūnai paėmė 11 mėgėjų žvejybos įrankių. O trys asmenys, iš viso sugavę 5 lydekas, už žuvų ištekliams padarytą žalą turės sumokėti 1200 eurų.
Vilniaus gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, taip pat vykdydami sustiprintą žvejų, nepabūgusių lipti ant pirmojo ledo kontrolę, per reidus Švenčionių, Trakų ir Vilniaus rajonuose patikrino daugiau nei 50 asmenų.
Tikrinta, ar žvejai turi smaigus, kuriais pasinaudoję galėtų įlūžus išlipti ant ledo, ar neviršijamas žvejybos įrankių skaičius ir kt.
Vilniaus GGAI pareigūnai džiaugiasi, kad visi patikrinti asmenys turėjo smaigus, bet 10 patikrintų asmenų žvejojo viršydami mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatytą žvejybos įrankių skaičių, vienas šių asmenų buvo pagavęs mažesnę nei 50 cm lydeką.
Už mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pažeidimus minėtiems asmenims gresia įspėjimai arba baudos nuo 10 iki 60 eurų. Už sugautą ir nepaleistą per mažą lydeką asmuo privalės atlyginti 240 eurų aplinkai padarytą žalą. Pareigūnai atkreipia dėmesį, kad galima imti ne mažesnes kaip 50 cm lydekas – sugautos mažesnės lydekos privalo būti paleistos.
Saugumo reikalavimai povandeninės žūklės mėgėjams
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti priemones, kuriomis pasinaudojus būtų galima įlūžus išlipti ant ledo, – dviejų lanksčia jungtimi sujungtų smaigų. Juos privalo turėti visi žvejai, žvejojantys ant ledo, nepriklausomai nuo ledo storio ar kitų aplinkybių.
Smaigus reikia nešiotis taip, kad netikėtai įlūžus būtų galima jais iškart pasinaudoti. Dažniausiai žvejai juos nešiojasi pasikabinę ant kaklo. Smaigai privalo būti parengti naudoti žengiant ant ledo. Daugelio gamintojų smaigai pritaikyti kabinti ant kaklo tokiame aukštyje, kad įvykus nelaimei būtų galima juos greitai ištraukti iš įdėklo, todėl smaigus būtina laikyti visada lengvai pasiekiamoje vietoje – ne kišenėje ar, dar blogiau, žvejybinėje dėžėje.
Taip pat būtina laikytis reikalavimo, kad vienos žvejybos metu galima naudoti 4 mėgėjų žvejybos įrankius, iš jų ne daugiau kaip 2 įrankius (Kuršių mariose – 3 įrankius), kuriais žvejojama masalui naudojant žuvelę ar jos gabalėlį.
Apie pastebėtus aplinkos apsaugos pažeidimus, kitus nustatytų reikalavimų nesilaikymo atvejus, pastebėtus aplinkos apsaugos teršimo ar niokojimo atvejus galima pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 arba tiesiogiai AAD telefonu 8 (5) 2732995.