Po vėsesnių dienų temperatūros stulpeliai jau palengva kopia aukštyn, o Žolinės ilgąjį savaitgalį sinoptikai prognozuoja ypač karštą. Neabejotinai dauguma norės atsigaivinti vėsiais ledais – Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad karštomis dienomis jų pardavimai šauna aukštyn. Ledus galite nesunkiai pasigaminti ir namuose: tereikės dviejų pigių produktų ir… tarkos.
„Vasara be ledų – ne vasara. Tai atsispindi ir pirkinių krepšeliuose, nes vasaros mėnesiais ledų paklausa „Iki“ parduotuvėse pašoka net kelis kartus. Lietuviai, kaip visuomet, labiausiai mėgsta vanilinius, šokoladinius ir karamelinius skonius. Beje, pastebime, kad sveikatai palankesni ledai taip pat sulaukia vis daugiau gerbėjų – veganiški, be saldiklių ar iš augalinio pieno pagaminti ledai už patrauklias kainas”, – sako V. Budrienė.
Vasarą norisi ne tik atsigaivinti, bet ir tą padaryti įdedant kuo mažiau pastangų bei pinigų. Būtent todėl šią vasarą JAV beprotiškai išpopuliarėjo naminiai tarkuoti ledai – greitai ir nesunkiai pagaminami jie ypač universalūs. Galima naudoti kokias tik norisi uogas ar vaisius, kurių derlius dabar pačiame įkarštyje.
Mokslininkai pasakė, kiek vaisių ir daržovių reikia kasdien
„Visi žino, kad uogomis, vaisiais ir daržovėmis turtinga mityba yra labai naudinga organizmui. Jie yra pagrindiniai kelių maistinių medžiagų, kurios yra labai reikalingos gerai sveikatai, šaltiniai. Ypač, kai kalbame apie širdies ir kraujagyslių sveikatą. Valgant pakankamai vaisių ir daržovių organizmą aprūpinsite kaliu, magniu, skaidulomis ir polifenoliais – antioksidaciniais augalų junginiais“, – sako „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
Kiek uogų, vaisių ir daržovių yra pakankama? Harvardo medicinos mokyklos mokslininkai prieš porą metų atsakė į šį klausimą. Jų tyrime dalyvavo apie du milijonus žmonių, kurie buvo stebimi iki 30 metų, mokslininkai analizavo dešimtis panašių tyrimų visame pasaulyje ir apibendrino informaciją.
Jų teigimu, optimalus vaisių ir daržovių kiekis yra 5 porcijos per dieną. Mokslininkai palygino tiek suvalgančių žmonių duomenis su tais, kurie savo kasdienėje mityboje suvartoja tik dvi porcijas. Nustatyta, kad penkias porcijas per dieną suvalgantys žmonės pasižymėjo:
- 13 % mažesne mirties nuo bet kokios priežasties rizika;
- 12 % mažesne mirties nuo širdies ligų ar insulto rizika;
- 10 % mažesne mirties nuo vėžio rizika;
- 35 % mažesne mirties nuo kvėpavimo takų ligų, pavyzdžiui, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, rizika.
J. Sabaitienė atkreipia dėmesį, kad nors mėgstama kalbėti apie „superuogas“ ar „superdaržoves“, vienos stebuklingos miško, daržo ar sodo gėrybės nėra. Tam, kad organizmą aprūpintumėte visa puokšte naudingų mineralų, vitaminų, reikėtų valgyti kuo skirtingesnių uogų, vaisių ir daržovių.
„Organizmas labiausiai padėkos už šviežias gėrybes pačiu jo piko metu – tuomet uogos, vaisiai, daržovės būna patys naudingiausi, aromatingiausiai ir geriausios kainos. Tiesa ir tai, kad dauguma jų užšaldyti beveik nepraranda savo naudingų savybių. Iš uogų, vaisių pagaminti ledai bus lengvas būdas karštą vasaros dieną suvalgyti papildomą porciją vertingų produktų. Be to, jie bus labai gaivūs ir kupini šviežių vaisių skonio bei aromato“, – sako J. Sabaitienė.
Tarkuotų ledų receptas
Spalvingi „skusto“ ledo (angl. shaved ice) desertai, pagardinti sirupu, dažnam asocijuojasi su amerikietiška tradicija. Tačiau šios skanios atgaivos šaknys slypi Azijoje – dar Senovės Persijoje ledą naudojo desertams gaminti, o imperatoriškojoje Japonijoje tai buvo turtingųjų privilegija.
Dabar šia gaiva gali mėgautis kiekvienas, nes paprasčiausiai jos versijai pasigaminti reikės tik trijų dalykų: šaldytų braškių (arba kitų uogų, vaisių), saldinto sutirštinto pieno ir smulkios tarkos.
„Skusti“ ledai – tai užšaldytas vanduo, kuris buvo sutrintas (arba susmulkintas) iki purumo, tada pagardintas sirupais. Bet vietoj nuobodaus ir iš esmės beskonio šaldyto vandens, verčiau pabandyti skusti spalvingus ir išraiškingo skonio šaldytus vaisius.
Esmė paprasta. Užšaldykite mėgstamus vaisius – mada prasidėjo nuo braškių, bet žmonės tai daro ir su persikais, apelsinais, arbūzais, ananasais bei kitais vaisiais. Tuomet paimkite kuo smulkesnę tarką ir sutarkuokite šaldytus vaisius tiesiai į atvėsintą dubenį.
„Nuskustus ledus“, kaip dauguma juos vadina, galima papildyti įvairiomis tekstūromis ir skoniais. Dažniausias palydovas – saldintas sutirštintas pienas, tačiau jį galite keisti plakta grietinėle, skaninti skrudintais riešutais, sezamo sėklomis, medumi, kokosų drožlėmis ir kt. Skonių ir pagardų derinių yra begalė. Išbandykite keletą jų:
- Braškės, kondensuotas pienas, smulkinti žemės riešutai ir juodieji sezamai.
- Persikai, plakta grietinėlė, klevų sirupas ir pistacijos.
- Arbūzas, žaliosios citrinos sultys, medus, šiek tiek druskos ir švieži baziliko lapeliai.
- Ananasas, saldintas sutirštintas pienas ir tarkuota žaliosios citrinos žievelė.
- Braškės, medus, žemės riešutų sviestas ir smulkinti žemės riešutai.
Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė