Sutrikus virškinimui dažniausiai padidėja skrandžio rūgštingumas (graužia rėmuo), kyla pilvo, skrandžio ir žarnyno skausmai, ima kauptis dujos, pasireiškia viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, gali atsirasti pykinimas, pasibaigiantis vėmimu.
Kaip mūsų organizme vyksta virškinimo procesas?
Virškinimo metu organizmas iš gauto maisto pasisavina visas maistines medžiagas – baltymus, angliavandenius, vitaminus, mineralus ir kitas biologiškai veiklias medžiagas.

Kad šis procesas galėtų vykti nepriekaištingai tam yra reikalingi virškinimo fermentai, kurie itin pagreitina virškinimui reikalingas biocheminės reakcijas. Kitaip tariant, be šių fermentų virškinimo procesas tiek sulėtėtų, jog organizmas negalėtų egzistuoti.
Kodėl kyla virškinimo sistemos sutrikimai?
Virškinimo sistema sutrinka todėl, kad reaguoja ne tik į netinkamą mitybą, bet ir į žmogaus emocinę būseną ar atsiradusius uždegiminius organizmo procesus. Šios rūšies sutrikimai atsiranda ir dėl virškinimo fermentų trūkumo. Tai gali lemti kasos ligos, cistinė fibrozė, cukraligė, atsiradęs ilgai trunkantis stresas, netgi prasidėjęs senėjimo procesas.
Kada laikinai gali pritrūkti virškinimo fermentų ir kas tuo metu nutinka?
Kai virškinimo fermentų pritrūksta laikinai, pagrindinė to priežastis gali būti persivalgymas. Tuo metu virškinimo traktas per gana trumpą laiką yra užverčiamas dideliu kiekiu maisto, todėl nespėja tinkamai su juo susidoroti. Tada atsiranda sunkumo jausmas skrandyje, pilvą raižo skausmai, pučia vidurius, norisi vemti, sunku judėti.
Jei tokius vargus patiriate retai, tik per didžiąsias metų šventes ar netikėtai patyrę didelį stresą, tada pagelbės profilaktinės priemonės – subalansuota mityba, darbo ir poilsio režimo laikymasis, streso ir persivalgymo vengimas, nes visa tai tampriai tarpusavyje susiję. Taip pat atitinkami papildai, padeda reguliuoti virškinimo trakto veiklą.
Kokį vaidmenį virškinimo sistemoje atlieka gerosios bakterijos (probiotikai)?
Jei kamuoja pilvo skausmai, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, galimas dalykas dėl to yra kaltas gerųjų bakterijų trūkumas organizme. Jų gali pritrūkti po antibiotikų vartojimo, kai sergama bakterinio užkrėtimo uždegiminėmis ligomis.
Todėl vartojant antibiotikus tuo pačiu verta naudoti ir probiotikus. Jų yra kefyre, marinuotuose agurkuose, raugintuose kopūstuose ir jogurte. Tačiau to gali neužtekti, todėl apsimoka papildomai pavartoti ir kokybiškų maisto papildų su probiotikais.