7 C
Klaipėda
2024 / 04 / 26

Ką daryti, kad jūsų būstu nesusidomėtų ilgapirščiai?

Ar jau skaitėte?

Kiekvienais metais vien Lietuvoje užfiksuojama daugiau nei 20 tūkst. vagysčių. Nuotrauka Gerd Altmann iš Pixabay.

Kiekvienais metais vien Lietuvoje užfiksuojama daugiau nei 20 tūkst. vagysčių, o iš jų kas dešimta – įsilaužimas į gyvenamąsias patalpas. Tokie nusikaltimai ypač padažnėja šventiniu laikotarpiu, kai mūsų namai dažniau lieka tušti, o mūsų dėmesys – nukreiptas kitur. Ypač tokia rizika padidėja tuomet, kai susigundome Naujuosius metus pasitikti ne namuose, bet kelionės į užsienį metu. Dėl šios priežasties „Bitės Profai“ kartu su Lietuvos policija dalinasi patarimais, kaip apsaugoti savo namus, kai esate išvykę švęsti didžiųjų metų švenčių.

- Reklama -

Pastaraisiais metais įsilaužimų ir vagysčių skaičius Jungtinėje Karalystėje išaugo net 20 proc., o žiemos sezonu pastebėtas net 36 proc. didesnis įsilaužėlių aktyvumas. Pasak Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjo Ramūno Matonio, tokias tendencijas labiausiai nulemia tai, kad žmonės švenčių metu ryžtasi ilgesniam laikui palikti savo namus.

„Pastaraisiais metais gyventojai vis dažniau susigundo švenčių proga išvykti į užsienį bei, pavyzdžiui, Naujuosius metus sutikti šiltuose kraštuose. Tai – rizikingas sprendimas, nes žiemos švenčių metu rizika sulaukti ilgapirščių ir taip padidėjusi: anksti temsta, ištuštėja gatvės, o namai ar žmonių turtas lieka be priežiūros. Kita vertus, atsisakyti suplanuotų atostogų neverta, tačiau būtina atkreipti dėmesį į kelis saugumo patarimus“, – sako R. Matonis ir kartu su „Bitės Profais“ dalinasi 5 patarimais, kaip apsaugoti savo namus bei turtą Naujuosius metus švenčiant svetur.

1 patarimas: nesigirkite brangiais pirkiniais ar dovanomis

Socialinių tinklų eroje viešai dalintis, džiaugtis ar net šiek tiek pasigirti gautomis kalėdinėmis dovanomis yra daugiau nei įprasta. Tai – smagu, tačiau, anot R. Matonio, kartu gali būti ir labai pavojinga.

„Kviečiame atkreipti dėmesį, kad dabar plėšikai daugiausiai laiko ir dėmesio skiria ne pačiam plėšimo aktui, bet pasiruošimui – atidžiai stebimas pasirinktas būstas, jo šeimininkų gyvenimas. Tiriamos galimos kliūtys, stebima ne tik šeimininkų, bet net viso rajono veikla realiame gyvenime ir, žinoma, socialiniuose tinkluose. Būtent dėl pastarojo aspekto savo socialinių tinklų paskyrose nerekomenduojama girtis itin prabangiomis dovanomis ar pirkiniais, jų laikymo vietomis – taip galite tapti trokštamu plėšikų taikiniu, net jei iki tol jūsų adreso nusikaltėlių sąraše nebuvo“, – įspėja R. Matonis.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Vagys laukia gyventojų atostogų: vasarą įvykdoma daugiau nei 30 proc. visų metų vagysčių

Jei pasidžiaugti prabangiu pirkiniu ar dovana vis tik norėsite, stenkitės neatskleisti svarbių detalių – kur dovana laikoma, kiek vertinga, kaip dažnai ir kur naudojama. Taip pat nerodykite vaikams vietų, kur padėti brangūs papuošalai, pinigai ar kiti vertingi daiktai, nes vaikai dažnai mėgsta tai kam nors papasakoti ar tuo pasigirti.

2 patarimas: atostogas planuokite privačiai

Nors Kalėdos jau praėjo, priešakyje dar laukia Naujųjų metų sutiktuvės ir su jomis susijusios linksmybės. Būtent šią naktį daugelis būstų gali tapti plėšikų taikiniu, nes įprastai esame linkę šią naktį sutikti ne namie. Anot R. Matonio, planų keisti nebūtina, tačiau pirmąja prevencijos priemone turėtų tapti šventės planavimas ne viešai.

„Socialiniai tinklai profesionalių plėšikų stebimi nuolat, todėl net ir menkiausi mūsų veiksmai gali atskleisti daug svarbios informacijos. Pavyzdžiui, vartotojai dažnai internete aptarinėja tai, kaip planuoja sutikti Naujuosius metus, ieško kompanijos ir pasiūlymų švęsti. Tokie pokalbiai ir jų baigtys vagišiams gali atsakyti į labai svarbų klausimą – ar jūsų namai svarbiausią metų naktį liks tušti. Jei taip, jūsų būstas taip pat gali atsidurti planuojamų plėšti adresų sąraše“, – įspėja R. Matonis.

Anot eksperto, galimybių ar kompanijos paieškos savaime nėra blogos, tačiau žalos ir vėl gali pridaryti svarbios detalės – planuojamas išvykimo ir sugrįžimo laikas, maršrutas ir kitos, nusikaltimus planuoti padedančios detalės.

3 patarimas: pasirūpinkite tinkama apsauga

JAV atliktų tyrimų duomenimis net 83 proc. įsilaužėlių visada tikrindavo, ar namuose yra įrengta saugumo sistema, pavyzdžiui, signalizacijos, kameros ar kiti saugumo sprendimai. Daugiau nei pusė jų (60 proc.) nuspręsdavo ieškoti kito potencialaus taikinio, jei išsiaiškindavo, jog tokia sistema namuose vis dėlto yra. Be to, teigiama, jog į namus be saugos sistemų įsilaužiama net tris kartus dažniau.

Taip pat skaitykite:  Visko išmesti nebūtina – paprasti patarimai, padėsiantys sumažinti atliekų kiekį

Išmaniųjų saugumo sistemų naudą patvirtina ir „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas. Kartu ekspertas nuramina, kad dabar jas įsigyti, įdiegti ir naudoti yra itin paprasta, todėl nebelieka priežasčių saugumo sistemų namuose neturėti: „Šiandien net pačios kompaktiškiausios kameros gali itin daug. Pavyzdžiui, belaides „Arlo“ kameras galima lengvai sujungti su savo išmaniuoju telefonu ir jame bet kada stebėti kamerų transliuojamą vaizdą. O užfiksavusios bet kokį įtartiną judesį ar triukšmą, kameros pačios išsiunčia įspėjamąjį pranešimą į jūsų išmanųjį telefoną ir pradeda filmuoti. Taip pat jos saugo per paskutines 7 dienas užfiksuotus vaizdo įrašus internetinėje duomenų saugykloje, o svarbius ir reikalingus įrašus galima atsisiųsti ir turėti savo laikmenose neribotą laiką.“

4 patarimas: geras kaimynas gali pagelbėti

Šį šmaikštų posakį esame girdėję turbūt visi, tačiau jame yra ir dalis tiesos. Artimas draugas ar patikimas kaimynas gali padėti prižiūrėti namus, kol jūsų nėra namuose ir taip atlikti turbūt svarbiausią saugumo priemonę – sukurti iliuziją, kad namai nėra tušti.

„Dulkėmis ar smėliu užneštas įėjimo takelis, peraugusi kiemo žolė būstą stebintiems įsilaužėliams gali nurodyti, kad namuose nieko nėra. Net tokia smulkmena kaip perpildyta pašto dėžutė gali patvirtinti šį spėjimą. Idealiu atveju būtų gerai turėti jūsų būstą nuolat aplankantį žmogų, kuris tokiomis smulkmenomis pasirūpintų. Šių veiksmų tikslas – sukurti iliuziją, kad namai nėra tušti ir juose nuolat kas nors lankosi bei gyvena. Tokį būstą stebintys vagys, siekdami sumažinti riziką, imsis ramiau atrodančio namo ar buto“, – teigia R. Matonis

Pasak eksperto, jei jūsų namus aplankyti galinčio žmogaus nerasite, bent jau palikite atviras naktines užuolaidas, kad artimiausi kaimynai ir neišeidami iš namų galėtų pastebėti įtartinus judesius jūsų namuose.

Taip pat skaitykite:  Eglučių augintojas pataria, kaip tinkamai prižiūrėti žaliaskarę

5 patarimas: plėšikus taip pat galima apgudrauti

Nepaisant internete sklandančių patarimų ar rekomendacijų, skirtų namų saugumui užtikrinti, kiekvienas turime ir savo asmeninių apsaugos paslapčių – pinigus slepiame po antklode, įrenginius – spintoje, tarp rūbų, o dokumentus – už kabančių paveikslų. Sakoma, kad tai yra geriau negu nieko, tačiau visuomet verta galvoti kūrybiškiau.

„Gyventojai dažnai mano, jog paliktos įjungtos šviesos yra namų saugumo garantas išvykus. Vis tik prisiminkite, kad kiaurą parą namuose spiginanti šviesa taip pat gali sukelti įtarimų, kad bandoma kurti iliuziją, jog namai nėra tušti. Kita vertus, naudinga pagalvoti apie automatines šviesas, kurios įsijungia ir išsijungia automatiškai, jūsų iš anksto nustatytu laiku. Taip kuriamas natūralaus gyvenimo ritmo pojūtis ir iš tikrųjų gali pasirodyti, kad namuose verda gyvenimas“, – sako K. Špiliauskas.

Jei apie saugumui užtikrinti skirtus įrenginius bei priedus norite sužinoti daugiau, pagalbos visada galite kreiptis „Bitės“ tinklalapyje arba į didžiuosiuose Lietuvos miestuose įsikūrusius „Bitės Profus“, kurie bet kada patars bei atsakys į jums rūpimus klausimus. Be to, „Bitės Profai“ nemokamai aptarnauja visus klientus, nepriklausomai nuo jų naudojamo tinklo.

Jaunius Špakauskas
„Bitė Lietuva“ Korporatyvinių reikalų ir ryšių su visuomene vadovas

TOP naujienos

Karantino laikotarpiu siūloma atleisti nuo fiksuoto mokesčio už lošimo įrenginius

Seimas pradėjo svarstyti finansų ministro Viliaus Šapokos pristatytas Azartinių lošimų įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-4839), kuriomis siūloma sumažinti verslui tenkančius finansinius nuostolius dėl draudimo...

Astrologinė prognozė balandžio 14-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Jūsų dėmesio, šilumos labai laukia artimieji, vaikai. Derėtų bent šiek tiek atskleisti savo rūpestingumą, antraip galimi nesusipratimai, nuoskaudos. Tinkamai elkitės su buitine technika. JAUTIS....

Produktas, pažymėtas prekybos tinklo vardu – nebėra „nepatogus“ pirkinys?  

Dar prieš gerą dešimtmetį prekybos tinklo vardu pažymėtos prekės labiausiai asocijavosi su žemiausios kainos pasirinkimu. Į šią kategoriją patekdavo patys paprasčiausi bei kasdieniškiausi produktai,...

Rekordinis birželio mėnuo automobilių vairuotojams – nuostolių per vieną mėnesį tiek, kiek pernai jų buvo per visus metus

Pasibaigus pirmajam vasaros mėnesiui, ekspertai pastebi labai aiškią stichinių nelaimių tendenciją – rekordiškai, lyginant su ankstesniais metais, birželį per audras nukentėjo transporto priemonės. „Lietuvos...

Kodėl riešutų populiarumas auga ir ką juose labiausiai vertina vartotojai?

Vieni riešutus vadina mėgstamiausiu užkandžiu, kiti - kąsnio dydžio energijos užtaisu. Kiekviena jų rūšis mėgstama, vertinga ir savaip ypatinga. Spalio 22-ąją atšventus tarptautinę riešutų dieną kviečiame ne tik prisiminti jų naudą sveikatai, bet ir...

Gydytoja siūlo palepinti po vasaros saulės nualintą odą kaukėmis: „Rimi“ padės neištuštinus piniginės pasiekti...

Nors po atostogų sugrįžome į darbus pailsėję, kartais oda išduoda, kad ja vasarą nebuvo tinkamai pasirūpinta. Saulė, vėjas, sūrūs jūros purslai ir permainingas oras turi įtakos plaukų ir odos grožiui bei sveikatai. Pasibaigus vasarai...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS