Įpusėjus vasarai ir šiltajam kelionių sezonui, namai tampa vagišių taikiniu – savininkams išvykus atostogauti, jų būstu ypač susidomi ilgapirščiai. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, vasaros metu padidėja vagysčių ir su jomis susijusių draudimo išmokų skaičius, todėl ekspertai pataria nenumoti ranka į savo namų turto saugumą.
„Palyginus pastarųjų dvejų metų bei einamųjų metų duomenis, tampa akivaizdu, jog vagysčių apimtys kasmet auga. Matome, kad daugiausia vagysčių būna įvykdoma būtent vasaros sezono metu. Pavyzdžiui, praėjusių metų duomenimis, virš 30 proc. visų per metus fiksuotų vagysčių buvo užregistruota birželio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais“, – sako „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis.
Kad vagys kasmet veikia vis aktyviau, rodo ir augantis bendras vagysčių skaičius. Per 2022 metus bendras įvykdytų vagysčių skaičius šoktelėjo kone ketvirtadaliu (24 proc.), lyginant su ankstesniais metais.
A. Juodeikis pažymi, kad išaugo ne tik įsilaužimų skaičius, bet ir finansinis poveikis būsto savininkams. Paskutinio vasaros sezono metu vagys gyventojams pridarė nuostolių už beveik 130 tūkst. eurų, ir ši suma buvo didesnė nei ankstesniais metais.
„Remiantis mūsų duomenimis, praėjusiais metais nukentėjusiems išmokėtų kompensacijų suma padidėjo daugiau nei 30 proc. Tai atspindi didėjančias išlaidas už pavogtus daiktus ir padarytą žalą turtui. Šie skaičiai atskleidžia išaugusius namų savininkų patirtus nuostolius ir poreikį stiprinti saugumo priemones“, – teigia draudimo ekspertas.
Draudikų teigimu, didžiausias vagysčių skaičius pastaruosius trejus metus dominuoja Vilniaus ir Kauno miestuose. Be to, statistika rodo, kad gerokai padaugėjo vagysčių priemiesčiuose, kur gyventojai ne visada pasirūpina savo turto saugumu.
Svarbiausi patarimai, kaip apsaugoti turtą
Sulig vasaros sezono įkarščiu, kuomet vagysčių atvejų fiksuojama daugiau, namų savininkams niekada nėra per vėlu imtis papildomų veiksmų, siekiant sustiprinti savo namų saugumą.
„Lietuvos draudimo“ ekspertas A. Juodeikis dalinasi keliais pagrindiniais patarimais, kaip apsaugoti namus nuo ilgapirščių.
- Apsvarstykite galimybę įsirengti patikimą namų apsaugos sistemą, į kurią įeitų signalizacija, stebėjimo kameros, judesio jutikliai bei galimybė valdyti ir stebėti namus nuotoliniu būdu. Tai ne tik padidins jūsų namų saugumą įprastomis dienomis, bet ir išvykus ilgesniam laikui;
- Lauko apšvietimas taip pat yra veiksminga vagių atgrasymo priemonė, todėl patartina investuoti į papildomą apšvietimą ir judesio jutiklius aplink savo namus;
- Išvykstant atostogauti ilgesniam laikui, informuokite artimiausius draugus ar šeimos narius ir paprašykite, kad jie prižiūrėtų jūsų namus bei atsiimtų bet kokį paštą ar siuntas. Pilna pašto dėžutė gali pritraukti vagis, kadangi tai signalizuoja apie namų šeimininkų nebuvimą gyvenamojoje vietoje, o tai tampa viliojančiu taikiniu nusikaltėliams, ieškantiems tuščių namų;
- Iliuziją, jog namai nėra tušti atostogų metu, gali sukurti šviesos ir elektronikos prietaisų laikmačiai, kurie imituoja įprastą gyventojų veiklą namuose šiems išvykus;
- Galiausiai, susilaikykite nuo atostogų planų skelbimo socialinių tinklų platformose. Tai padės neatkreipti nusikaltėlių dėmesio apie ilgesniam laikui be šeimininkų paliekamą būstą.
Saulius Abraškevičius
„Lietuvos draudimas“ komunikacijos vadovas