7 C
Klaipėda
2024 / 04 / 26

Vaikų odontologė pataria: ką daryti, jei karantino metu vaikui skauda dantį

Ar jau skaitėte?

Tikriausiai visi sutiksite, kad gyvename itin keistu ir iššūkių kupinu laikotarpiu. Dalykai, kurie vos prieš kelias savaites atrodė paprasti ir lengvai išsprendžiami, staiga tapo nemažu galvos skausmu. Karantinas sujaukė įprastą rutiną, bet ką daryti, jei nutinka kažkas netikėto, pavyzdžiui, jūsų mažyliui pradeda skaudėti dantį. Kaip teisingai elgtis papuolus į tokią situaciją pasakoja odontologijos klinikų tinkle dirbanti ir ilgametę patirtį turinti vaikų odontologė Diana Jurevičienė.

- Reklama -

Skausmas nebūtinai rodo ligą

Vaikų odontologė Diana Jurevičienė.

Jei vaikas pasiskundė danties skausmu, nepulkite panikuoti. Gydytoja teigia, kad kartais trumpalaikiu skausmu gali skųstis ir visai sveikas vaikas, kuris skausmu gali įvardinti net ir nežymų diskomfortą, kuris atsiranda stipriai sukandus dantis, įsikandus į gleivinę, dygstant arba klibant dantims (tiek pieniniams, tiek nuolatiniams). Kadangi karantino metu rekomenduojama vengti nebūtino socialinio kontakto ir saugant save bei kitus į polikliniką eiti tik esant rimtam reikalui, pirmiausia pasikalbėkite su vaiku ir namuose atidžiai apžiūrėkite burną.

Kalbėdami su vaiku, užduokite nuoseklius klausimus ir vartokite vaikui suprantamus žodžius.

  • Ar labai stipriai skauda?
  • Kada pradėjo skaudėti: dabar ar skauda jau seniai?
  • Kada suskausta labiau: sukandus dantis, pavalgius, savaime?
  • Parodyk pirštu, kurioje vietoje skauda labiausiai?
  • Ar skaudamos vietos nebuvai susitrenkęs?

Svarbu atkreipti dėmesį, kuriuo paros metu skauda. Jeigu skausmas kyla vakare atsigulus ir nepraeina visą naktį, būtina kreiptis pas odontologą, nes prasidėjo danties nervo uždegimas, ir skausmas savaime nepraeis.

Burnos apžiūra

- Reklama -

Burnos ertmė – itin palanki terpė kauptis virusams ir bakterijoms, todėl prieš apžiūrą kruopščiai nusiplaukite rankas. Savaime suprantama, kad medicininio išsilavinimo neturinčiam žmogui sunku suprasti ir vertinti skausmo požymius, bet gydytoja išskyrė kelis nerimą keliančius ženklus.

Pirmiausia, įdėmiai apžiūrėkite vaiko nurodytą vietą. Situacija gali būti visai nesudėtinga, pavyzdžiui, tarpdančiuose įstrigę maisto likučiai arba besikalantis dantukas. Sudėtingesniais atvejais ieškokite patamsėjusio ar nuskilusiu kraštu danties, patinusių arba supūliavusių dantenų. „Patinimas ir pūliavimas rodo, kad infekcija iš danties šaknų perėjo į kaulą ir uždegimas savaime nepraeis. Tokiu atveju būtina kreiptis pas odontologą, kuris atvers dantuką ir išleis pūlius bei skirs antibakterinį gydymą antibiotikais, kitu atveju gali išsivystyti sepsis“, – apie dantų sveikatos problemas kalbėjo odontologė.

Taip pat skaitykite:  Grožio specialistė harmonijos ieško Rytų filosofijoje

Sveikatos.info


Kartais ant dantenų galima pastebėti bėrimą, bet jis retai kyla dėl dantų problemų. Bėrimas dažniausiai būna susijęs su gleivinės pažeidimais – kyla dėl autoimuninių ligų, alergijų, herpes viruso, retai būna bakterinės kilmės.

Kaip elgtis toliau?

Kadangi karantino metu privačių odontologijos klinikų veikla apribota, o kreiptis į polikliniką rekomenduojama tik ekstriniais atvejais, specialistė pataria kokių veiksmų imtis tais atvejais, kai vaikui skauda.

„Jei mažylis skundžiasi stipriu skausmu, kuris nepraeina, duokite įprastų vaistų nuo skausmo. Bendrų rekomendacijų nėra, todėl reikia vadovautis informaciniame lapelyje pateiktais nurodymais ir vaisto dozę paskirti atsižvelgiant į vaiko svorį. Jei nesate tikri, skambinkite savo gydytojui“, – patarimais dalijasi Diana Jurevičienė. – „Jei pastebėjote, kad vaiko veidas pradėjo tinti, pakilo temperatūra, skausmas tęsiasi ar net stiprėja, taip pat reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą.“

Visgi, situacija ne visada tokia sudėtinga. Jei išsiaiškinote, kad vaiko skausmas nėra stiprus, nesitęsia nuolat, vaikas gali žaisti ir miegoti, padėkite jam dažniau praskalauti burną, atidžiai du kartus per dieną valykite dantis ir toliau stebėkite simptomus namuose. Žinoma, jei matote, kad vaiko būklė blogėja, nedelskite ir kreipkitės pagalbos į gydymo įstaigą.

Vaikų burnos higiena karantino metu

Pasak vaikų odontologės, karantino metu reikėtų tęsti įprastą dantų higieną. Nors šiuo metu itin daug laiko praleidžiame namuose, bet kasdienė rutina keičiasi. Galbūt vaikai vėliau keliasi arba eina miegoti, dantų valymas gali tapti nebe toks svarbus, nes „juk vis tiek niekur neinam“. Tėveliams gali tekti atidžiau prižiūrėti vaikų įpročius. Kaip ir prieš karantiną, vaikų dantukus reikėtų valyti du kartus per dieną, ryte ir vakare, su šepetėliu švelniais šereliais.


Geras laisvalaikis – Geras SUDOKU


Pasistenkite atsisakyti saldžių gėrimų, o vietoje jų pasiūlykite gerti vandenį arba nesaldintą arbatą. Mažinkite saldumynų suvartojimą, o vietoj jų rinkitės vaisius arba uogas. Po kiekvieno valgio vaikučio dantis praskalaukite vandeniu arba skalavimo skysčiu (vaikams iki 6 metų burnos skalavimo skysčiai nerekomenduojami), o tarpdančius valykite dantų siūlu arba krapštuku. Itin patogu naudotis plastmasiniais dantų krapštukais su pervertu siūlu, kuriuos galite nusipirkti vaistinėse arba prekybos centruose.

Taip pat skaitykite:  Psichologas pataria, kaip nepakenkti santykiams su vaiku ribojant jo laiką internete

Nepamirškite, kad vaikai mokosi stebėdami. Jei vaikams liepiate valytis dantis, bet patys to nedarote arba darote atmestinai, vaikai greitai pastebės ir patys vengs šios procedūros. Dantų valymas nėra vienas mėgstamiausių vaikų užsiėmimų, bet gali tokiu tapti. Paverskite dantų valymą linksmu ritualu ir bendra veikla. Galite pasitelkti žaidimus, daineles arba net mobiliąsias aplikacijas.

Paulina Šlėvė
Marketingo projektų vadovė
SB dantų klinika

TOP naujienos

Savivaldybės galės padidinti žaliosios infrastruktūros plotus už 38,8 mln. eurų

Aplinkos ministras patvirtino Regioninės pažangos priemonės „Plėtoti žaliąją infrastruktūrą urbanizuotoje aplinkoje“ finansavimo gaires, kurių tikslas didinti žaliosios infrastruktūros plotus urbanizuotose teritorijose. Šiai priemonei numatyta...

Iš Holivudą į Kauną iškeitusio J. Greenspono lūpų – apie tikrąją Padėkos dienos prasmę ir 4 patarimai, kurie pravers bet kuriai šventei

Las Vegase augęs, scenarijus Holivude rašęs Jaqas Greensponas jau daugiau nei dešimtmetį gyvena ir dėstytojauja Kaune. Nors tarp gimtųjų ir dabartinių namų – beveik...

Valstybinė darbo inspekcija stiprina paskelbtų prastovų kontrolę

Tęsiantis karantinui ir ekstremaliajai situacijai, darbdaviai toliau gali skelbti prastovas darbuotojams. Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, galiojančias prastovas yra paskelbusios daugiau nei 14 tūkst....

Bylinėjatės su valstybine institucija? Vis tiek gali tekti sumokėti už valstybės išlaidas advokatui

Šiandien „paduosiu į teismą“ dažnai gali pasirodyti kaip geras santykių aiškinimosi ir, kartu, problemos sprendimo būdas. Nors dauguma tai ir taip žino, kartais ne...

Horoskopai kovo 20 dienai

AVINASNeįsitraukite šiandien į problemas, jūs turite stengtis išlaikyti puikią koncentraciją. Šiandien jums gali tekti priimti svarbius sprendimus, todėl prieiks ir šviesios galvos. Sapnų reikšmės » JAUTISGalite visiškai dėl nieko nesirūpinti. Jūsų draugas yra pasiruošęs padėti, jei...

Ar žinote, kaip galima įsigyti Šeimos kortelę?

Pagėgių savivaldybėje yra kiek daugiau nei 120 gausių arba neįgalų vaiką prižiūrinčių šeimų ir maždaug 80 jų jau naudojasi Šeimos kortelės teikiamomis nuolaidomis įvairioms prekėms bei paslaugoms įsigyti. Lyginant su kitomis šalies savivaldybėmis, Pagėgiuose...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS