7 C
Klaipėda
2024 / 04 / 26

Robotizacija darbo vietų neatims, tačiau verslas turės pasistengti

Ar jau skaitėte?

Nuotrauka Gerd Altmann iš Pixabay

Procesų automatizaciją taiko kone kiekvienas Lietuvoje veikiantis užsienio kompanijų verslo ir IT paslaugų centras, tačiau stinga platesnio kalbėjimo apie robotizacijos poveikį visos šalies ekonomikai, įsitikinę antrą kartą vykstančios „IPA meetup“ konferencijos organizatoriai. Iki šiol nėra daug galimybių dalintis savo patirtimi bei sėkmės istorijomis, trūksta reikalingas kompetencijas turinčių darbuotojų rengimo programų, o tai nulemia ir aršią konkurenciją dėl talentų.

- Reklama -

Automatizacijos taikymas Lietuvoje įsikūrusiuose tarptautinių kompanijų verslo paslaugų centruose per pastaruosius metus žengė į priekį. „Investuok Lietuvoje“ turimais duomenimis, verslo procesus automatizuoja bent trečdalis jų. 2018 m. pabaigoje juose veikė per 617 robotų – 80 proc. daugiau lyginant su ankstesniais metais. Juos naudojančiose kompanijose vidutiniškai 13 proc. procesų jau yra automatizuoti, o 35 proc. įmonių pradėjo diegti sudėtingesnius autonominio ir pažangaus automatizavimo sprendimus. Anot „Investuok Lietuvoje“ verslo paslaugų ir IRT komandos vadovo Laisvio Makulio, tai rodo poreikį kurti glaudesnę tokių įmonių ekosistemą.

„Daugelyje šiuos sprendimus taikančių organizacijų viskas prasidėjo nuo kelių darbuotojų iniciatyvos, kurie „Microsoft Excel“ programoje sukūrė individualias greitųjų klavišų kombinacijas ar funkcijas, pagreitinančias darbo eigą. Nors technologijos sudėtingėja, iki šiol Lietuvoje trūksta erdvės, kurioje būtų galima dalintis žiniomis ir spręsti robotizacijos diegimo eigoje iškylančius klausimus, tikimės, kad Lietuva taps automatizacijos ir dirbtinio intelekto centru Europoje“, – pažymi jis.

Antrą kartą organizuojama „IPA meetup“ konferencija siekia suburti visus automatizaciją taikančius specialistus į vieną vietą, paskatinti žinių ir kontaktų kaitą. Tikimasi, kad tai prisidės keičiant bendrą šalies technologinę aplinką.

Aukštesnę pridėtinę vertę kurianti veikla

„IPA meetup“ konferencija

„Danske Bank“ Robotikos skyriaus plėtros vadovas Rokas Piškovas sako, kad automatizacijos procesus galima apibrėžti ne viena sąvoka. Vieną jų galima sutikti ir „IPA meetup“ konferencijos pavadinime. Terminu IPA („Intelligent Process Automation“, liet. išmanus procesų automatizavimas) apibūdinama visos organizacijos kaita ir integralus pasirengimas diegti procesų automatizavimą, taikyti duomenų analitiką ar save apsimokančius algoritmus.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Kaip planuoti apsipirkimus, kad šeima būtų sotesnė, o piniginė – pilnesnė

„Nors kiekviena konkreti pasitelkto automatizavimo užduotis skiriasi, sujungtos jos gali automatizuoti ištisą verslo operacijų grandinę. Tai griauna įsitikinimą, kad automatizavimas svarbus tik informacinių technologijų specialistams (verslo procesų analitikams ir inžinieriams, informacinių sistemų ar jų sprendimų architektams), iš tiesų, tai svarbu ir daugeliui kitų funkcinių specialistų“, – sako jis.

Piškovas pagrindine automatizacijos nauda laiko nuo rutiniškų užduočių išlaisvintus darbuotojus, be to tai mažina žmogiškosios klaidos tikimybę ir kaštus, didina efektyvumą. Vienas iš pagrindinių IPA diegimą lydinčių mitų, kuriuos siekta paneigti konferencijoje – pasakojimas apie robotų perimtas žmonių darbo vietas.

„Procesų automatizavimas neatims darbo vietų iš žmonių, bet išlaisvins juos nuo nuobodžių ir monotoniškų darbų. Darbuotojai galės atlikti didesnę pridėtinę vertę kuriančias užduotis, išnaudoti savo kūrybinį potencialą“, – įsitikinęs „Danske Bank“ Robotikos skyriaus plėtros vadovas.

Reikalingi pokyčiai švietime

Ilgalaikėje perspektyvoje Lietuva ne tik siekia plačiau taikyti bazinio lygio procesų automatizavimą, bet tikisi pritaikyti ir aukštesnio laipsnio sprendimus. Renginio dalyviai pastebi, kad tam reikia plačiau pasitelkti mašininį mokymąsi (angl. Machine Learning), dirbtinį intelektą ir sumaniąją automatizaciją, o tai neįmanoma be pokyčių tiek versle, tiek švietimo sistemoje.

„Šiuo metu daugelis automatizavimą taikančių organizacijų savo darbuotojus „užaugina“ pačios, steigdamos talentų programas ar taikydamos kitas priemones. Kol kas universitetuose robotizacijos moduliai yra tik pasirenkamasis dalykas, todėl būtina ieškoti specialistų rengimo galimybių ir švietimo sistemoje. Kompanijos atsargiai žiūri į darbuotojų augimą, mat jų mokymas yra laikui imlus procesas, kurį tenka atlikti savo lėšomis“, – kalba nuo 2020 m. savo veikloje IPA įrankius pradėjusios taikyti Suomijos plieno gaminių bendrovės „Outokumpu“ procesų automatizavimo kompetencijų centro vadovas Šarūnas Grigas.

Prisidėti prie automatizacijai tinkamos aplinkos kūrimo turėtų ir vastybinės institucijos. Paskatos ir įrankiai automatizacijos plėtrai leistų Lietuvai kurti aukštesnę pridėtinę vertę ir pritraukti naujus paslaugų centrus bei investicijas ateityje. Vis dėlto pokyčiams ruoštis turi ir pats verslas.

Taip pat skaitykite:  Pasiruoškite likti apstulbę: kasdien 40 tūkst. lojalių „Iki“ pirkėjų už prekes mokės tik po 1 centą

„Nors IPA neatima darbo vietų iš darbuotojų, konkurencinio pranašumo gali netekti į juos atsainiai žiūrinčios įmonės. Automatizacijos nereikia diegti aklai – pirmiausia būtina įvertinti sprendžiamą problemą, susidėlioti aiškią pokyčio strategiją ir žinoti, kokių tikslų siekiama pasitelkus technologijas“, – apibendrina R. Piškovas.

Živilė Brazė
„Danske Bank“ komunikacijos projektų vadovė

TOP naujienos

Draudikų asociacija: dėl audros sukeltų nuostolių atlyginimo sulaukta per 6,2 tūkst. kreipimųsi

Dėl praėjusią savaitę Lietuvoje fiksuotų audrų, į draudimo bendroves dėl patirtos žalos atlyginimo kreipėsi per 6,2 tūkst. asmenų, nurodo Lietuvos draudikų asociacijos projektų vadovė...

Ilgajam savaitgaliui − ypatingas virtuvės šefo receptas

Žolinė – viena svarbiausių vasaros švenčių, jos ištakos siekia pagonybės laikus. Liaudiškoje tradicijoje ši šventė nuo seno žymėjo vasaros darbymečio pabaigą, nes tuo metu...

ORAI: Temperatūra artėjant savaitgaliui vėl ims kilti

Šiandien Lietuvoje daug kur trumpai palis, kai kur galima perkūnija. Aukščiausia temperatūra 19–24 laipsnių šilumos. Penktadienio naktį lietaus nenumatoma, dieną kai kur palis, vyraus trumpas,...

Vaikai perkaista saulėje greičiau nei suaugusieji – vaikų ligų gydytoja pataria, kaip to išvengti

Į aukštos oro temperatūros prognozes daugelis žmonių žvelgia su nerimu, tad tvieskiant saulei jie į lauką išeina tik nešinii gertuve su vandeniu ar dėvėdami...

Trečiadienis – nukentėjo vairuotojai, tarp jų – neblaivi moteris

Lapkričio 4-ąją, trečiadienį, pirminiais duomenimis, 6-iuose eismo įvykiuose sužeisti 7 žmonės, daugiausia – vairuotojų (85,7 proc.), neblaivūs vairuotojai sukėlė 2 eismo įvykius. Transporto priemonių susidūrimų – 5 atvejai. Esant šlapiai kelio dangai – 5...

Patarimai, kaip pasirinkti tinkamą profesiją?

Norint tinkamai pasirinkti profesiją ir padaryti sėkmingą karjerą, reikia investuoti daug pastangų bei laiko. Tyrimai rodo, kad net ir žmonės, pasiekę karjeros viršūnę dažnai nusivilia suvokę, kad profesija jiems nebeteikia malonumo, emocinio pasitenkinimo, trukdo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS