2 C
Klaipėda
2024 / 12 / 06

Praeities didybę menantis Tunisas: kelionė, kuri nukels į netikėtus istorijos ir kultūros vingius  

Ar jau skaitėte?

Tunisas – unikali, didinga praeitimi dvelkianti šalis, kurios kultūrinis paveldas giliai įsišaknijęs žmonijos civilizacijoje. Viena iš priežasčių – Tuniso lokacija: šalis įsikūrusi Šiaurės Afrikoje, strategiškai patogioje vietoje prie Viduržemio jūros, tad istorijos eigoje čia susikirto įvairūs kultūros ir prekybos keliai. Dar ir iki šių dienų galima išvysti praeities paliktus reliktus: Didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus „Novaturo“ atstovė Jūratė Požarickienė primena, kad įmonė jau nuo balandžio mėnesio siūlo skrydžių į žavinčiomis istorijomis apipintą Tunisą, tad norintiems ten nukeliauti taip pat verta pasinaudoti keliais praktiniais patarimais.

- Reklama -

Geriausias laikas pažinti Tuniso istoriją – ruduo ir pavasaris

Tunisas – neabejotinai ta šalis, į kurią keliaujama pasisemti ne tik istorijos, kultūros žinių, pailsėti, bet ir pasimėgauti šaltuoju metų laiku taip išsiilgtos šilumos. Vis dėlto, anot „Novaturo“ atstovės Jūratės Požarickienės, šios kelionės laiką vertėtų rinktis atsakingai, mat kai kuriais vasaros mėnesiais oro temperatūra šalyje pakyla net virš 30 laipsnių.

Geriausias laikas pažinti Tuniso istoriją – ruduo ir pavasaris.

„Norintiems išsamiau pažinti Tunisą reikėtų turėti mintyje, jog teks nemažai laiko praleisti vaikščiojant įvairių miestų gatvėmis. Dėl to rekomenduočiau į šalį keliauti rudenį arba pavasarį – tokiu būdu pavyks pasimėgauti ir šiluma, ir nenualinti organizmo dideliame karštyje. Bet kuriuo atveju svarbu pasirūpinti tinkama apranga, vandeniu ir kitomis priemonėmis, kurios leis išlikti sveikiems Tuniso kaitroje“, – pataria J. Požarickienė.

„Novaturo“ ekspertė priduria, kad tinkamai pasiruošus kelionei į Tunisą, verta pažintį su šalimi pradėti nuo apsilankymo ankstesnių civilizacijų griuvėsiuose: čia keliautojai gali apžiūrėti Antonino pirtis, Punų uostus ir Kartaginos nacionalinį muziejų, kuriame sukaupta didžiulė artefaktų ir eksponatų, susijusių su Kartaginos ir Romos istorija, kolekcija.

„Be to, keliaujant į Tunisą, verta pasidomėti įdomia jo atsiradimo istorija. Nors jų yra keletas, tačiau viena pagrindinių byloja apie legendinį Kartaginos įkūrimą, kurį įvykdė karalienė Didonė. Pasak legendos, ji, derėdamasi su berberų karaliumi dėl žemių, gudriai apjuosė kuo daugiau teritorijos jaučio oda ir taip įkūrė žymųjį miestą-valstybę Kartaginą”, – pasakoja J. Požarickienė.

Didinga gamta ir romėniškasis Tuniso veidas

Apsipirkimas Tuniso turguje – neįprasta patirtis.

Tunisas kontrastingas ne tik sava istorija bei kultūra, bet ir augmenija: kiekvieną gali nustebinti šnarančios žalių alyvmedžių girios, rytietiškais kvapais užburiantys apelsinmedžių sodai, saulėje tviskančios žydros jūros bangos bei maloniai šildantis įkaitęs šviesus paplūdimio smėlis. Be to, nuvykus į šalies pietinę pusę, pasitiks akimis neaprėpiama Sahara.

- Reklama -

„Kadangi Tunisas – įvairialypės istorijos, kultūros ir gamtos derinys, kiekvienas čia atvykęs gali atrasti tai, kas paliks ypatingą įspūdį ir leis pamilti šią šalį. Visi čia gali atrasti tai, kas jiems artima: užkietėję poilsiautojai pasimėgaus balto smėlio paplūdimiais ir šilta žydra jūra, o istorijos, gamtos ir kultūros žinių entuziastai praturtės patyrę buvusią šios šalies didybę. Pavyzdžiui, senovėje Kartagina (dabartinis Tunisas) buvo išaugusi į galingą jūrų imperiją, kuri varžėsi su Roma. Vis dėlto, vykstant pūnų karams, ji galiausiai pasidavė romėnų užkariavimui. Po pralaimėjimo Tunisas tapo svarbia Romos imperijos provincija: romėnai kraštovaizdyje paliko neišdildomą pėdsaką, pastatydami įspūdingus miestus, kelius, akvedukus ir paminklus”, – sako „Novaturo“ atstovė.

Romėniškasis Tuniso veidas.

Ji taip pat pažymi, kad šiandien keliautojai, atvykę į Tunisą, gali tapti įspūdingos šalies istorijos liudytojais, kad ir apsilankę Dugos mieste, kuris įtrauktas į „UNESCO“ Pasaulio paveldo sąrašą kaip geriausiai išsilaikęs senovės Romos miestas Šiaurės Afrikoje. 

„Dar Tunise galima pamatyti El Džemo amfiteatrą, kuris yra ne tik ketvirtas pagal dydį visame pasaulyje, bet ir didžiausias visame Afrikos žemyne. Be to, apsilankyti jame užteks vos 3,58 Eur (12 Tuniso dinarų). Be to, rekomenduočiau susidaryti visų norimų aplankyti vietų sąrašą, pasidėlioti planą. Geriausia tai padaryti nusistatant lankytinų objektų prioritetus pagal artumą ir įdomumą, skirti pakankamai laiko kiekvienai vietovei pažinti ir naudotis žemėlapiais bei kelionių gidais, kad galėtumėte efektyviai orientuotis“, – teigia J. Požarickienė.

Pažinsite islamišką kultūrą ir išmėginsite savo derybų įgūdžius

Tunisas.

Tunisas – daugelio kultūrinių atspalvių miestas, mat VII a. arabų užkariautojai į šalį atnešė islamą ir pradėjo naują kultūrinio ir intelektualinio klestėjimo erą. Tuo metu Tunisas tapo mokslo, prekybos ir architektūros centru, o sostinės, Sūso ir Kairuano senamiesčiai su savo labirintais, mečetėmis ir turgavietėmis iki šių dienų žymi islamo civilizacijos architektūrinį ir kultūrinį palikimą Tunise.

„Neabejotinai vienas pagrindinių Tuniso traukos centrų – tai Medinos rajonas, kuriame vaikštant siauromis, senove dvelkiančiomis gatvėmis galima išvysti net XII a. praeities liekanas. O už Medinos ribų, naujesnėse miesto gatvėse, slypi daugybė paminklų ir lankytinų vietų. Pavyzdžiui, Bardo muziejuje galima išvysti 40 tūkst. metų senumo kolekcijas, kuriose eksponuojami romėnų, graikų ir arabų artefaktai. Be to, ir netoliese sostinės esančiame Enfidos miesto muziejuje eksponuojami su turtinga regiono istorija susiję reliktai: archeologiniai radiniai, tradiciniai amatai bei istoriniai dokumentai“, – vardija J. Požarickienė ir priduria, kad taip pat vertėtų nepraeiti pro šurmuliuojančius miesto turgus.

Tuniso architektra.

„Novaturo“ atstovė pažymi, kad apsipirkimas Tuniso turguje – išties neįprasta patirtis: tik nuo derybinių įgūdžių dėl daikto ar maisto produkto kainos priklausys, kiek išleisite apsipirkdami: kai kuriais atvejais gali pavykti įsigyti norimą prekę bene dykai.

„Jei jau ką nors nusižiūrėjote Tuniso turguje, nepraleiskite progos atkakliai pasiderėti dėl prekės kainos. Žinoma, apsiperkant nereikėtų pamiršti ir kelionei nusistatyto biudžeto: jei matote, kad su prekybininku nepavyksta surasti kainos kompromiso, visuomet galite tiesiog atsisakyti toliau tęsti derybas. Bet kuriuo atveju visuomet padės ne tik strategiškas derinimas, bet ir žaismingas derybų tonas. Tai gali padėti pigiau įsigyti išties įdomių ir unikalių daiktų Tuniso turguje, kuriuos bus galima parvežti ir kaip suvenyrus artimiesiems: nuo tradicinės rankų darbo keramikos, žalvarinių ir varinių dirbinių iki išskirtinės tekstilės – berberų kilimų ir išsiuvinėtos patalynės”, – vardija J. Požarickienė.

Tuniso dykumų kraštovaizdis.

Ji taip pat pataria neapsiriboti vien didžiųjų miestų vietovių lankymu: net ir kiek mažiau išnaršyti Tuniso kampeliai gali atskleisti dar daugiau įvairios ir turtingos istorijos apie šalį, leisti susipažinti su kultūros autentiškumu, o išties nuodugniai pažinsite Šiaurės Afrikos valstybę pakeliavę po įvairesnius šalies miestus.

„Vis dėlto, jeigu istorinis paveldas ir kultūros vingrybės yra kiek mažiau aktualios, Tunisas ir tokiu atveju neapvils: šiltieji pakrančių ir dykumų miestai siūlo platų pramogų ir gastronominių patirčių asortimentą. Be to, jei yra poreikis pagyventi tunisietišku gyvenimo ritmu, neapsiriksite tam pasirinkę šalies sostinę – joje gyvena 2 mln. žmonių, tad įsilieti į jų kasdienybę tikrai pavyks, ten išties galėsite bent trumpam pasijusti tikrais tunisiečiais”, – tikina „Novaturo“ ekspertė.

TOP naujienos

Paskelbė naujausi universitetų reitingai pagal studijų kryptis

Žurnalas „Reitingai“ paskelbė naujausią universitetų reitingą pagal studijų kryptis. Jame Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) užėmė pirmąją vietą Lietuvoje net 20 studijų krypčių – trimis...

ORAI: Būkite atsargūs, artimiausią parą bus labai slidu

Būkite atsargūs, artimiausią parą bus labai slidu! Daugelyje rajonų prognozuojama lijundra, plikledis. Gruodžio 6-os numatomi krituliai. Daug kur, daugiausia pietinėje šalies pusėje, susidarys lijundra, plikledis....

ORAI: Šiandien be lietaus, aukščiausia temperatūra 15–20 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje be žymesnio lietaus. Aukščiausia temperatūra 15–20 laipsnių šilumos. Šeštadienį be žymesnio lietaus. Vėjas šiaurės rytų, 3–8 m/s. Temperatūra naktį 5–10, dieną 18–23 laipsniai...

ORAI: Šiandien vietomis numatomi nedideli krituliai. Aukščiausia temperatūra 0–4 laipsniai šilumos

Šiandien vietomis numatomi nedideli krituliai. Vėjas pietų, pietvakarių, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–4 laipsniai šilumos. Vasario 17 d. daug kur krituliai, daugiausia šlapdriba ir lietus....

ORAI: Sekmadienio dieną daug kur lietus, aukščiausia temperatūra 19–24 laipsniai šilumos

Sekmadienio dieną daug kur lietus, kai kur smarkus. Vietomis perkūnija. Vėjas pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, vakarų, 5–10 m/s, kai kur gūsiai iki 14 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24 laipsniai šilumos. Pirmadienio naktį vietomis, dieną daug...

Sportinės traumos – ką reikia žinoti norint greičiau atsistatyti?

Sporto traumas patyrusiems profesionalams tenka ištverti ir psichologinį, ir fizinį krūvį. Kad būtų išvengta skaudžių pasekmių, svarbi ne tik greita reakcija, pagalba, bet ir nusiteikimas sveikti. Kokios yra dažniausios sporto traumos ir kokie veiksmai...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS