16 C
Klaipėda
2024 / 05 / 14

Didžiausi vasaros mitai: ar telefonas iš tiesų pritraukia žaibą?

Ar jau skaitėte?

Vasaros audros su žaibais – įspūdingas reginys, tačiau visi žinome, kad žaibai gali būti itin pavojingi. Visgi internete sklando daug mitų apie tai, kaip reikėtų saugotis žaibuojant. Todėl „Bitės Profai“ atrinko ir paaiškino 3 vis dar populiarius mitus apie elektronikos prietaisų naudojimą stiprių audrų metu.

- Reklama -

„Nors išmanieji įrenginiai ir kiti elektriniai prietaisai kai kam gali pasirodyti žaibų „magnetu“, vis dėlto, reikėtų žinoti, kad daugelį jų yra saugu naudoti. Svarbu atskirti, kurie iš jų yra saugūs, nuo ko tai priklauso, ir kaip turėtumėte elgtis, kad tikimybę patirti elektros iškrovą sumažintumėte iki minimumo“, – pranešime žiniasklaidai sako Andrius Archangelskis, „Bitės Profas“.

Mitas: mobilieji telefonai pritraukia žaibą

Vasaros audra su žaibais. Nuotrauka iš iStock.

Nors šiuolaikiniai išmanieji telefonai gali atrodyti itin galingi dėl savo universalumo, greičio ir daugybės funkcijų, vis tik, tai yra mažos galios įrenginiai, neturintys savybių, galinčių pritraukti žaibą. Todėl audros metu būnant lauke, nėra būtinybės išmanųjį išjungti ar paslėpti kuprinės dugne.

„Rizika būti nutrenktam žaibo padidėja audros metu esant atviroje, aukštoje vietoje, šalia vandens, didelių metalinių konstrukcijų ar medžių. Objekto aukštis, smaila forma ir elektros pralaidumas yra pagrindiniai veiksniai, lemiantys, kur trenks žaibas“, – aiškina išmaniųjų įrenginių ekspertas A. Archangelskis.

Anot jo, netgi pavojingiau audros metu su savimi neturėti išmaniojo telefono, nes tokiu atveju negalėsite paskambinti ir iškviesti pagalbos, susidūrus su elektros iškrova ar kitais pavojais.

Mitas: namuose atsargumo priemonių nereikia

Saugiausia vieta praleisti audrą su žaibais – namai. Visgi net ir esant uždaroje patalpoje, reikėtų vengti visko, kas praleidžia elektrą – nesinaudoti laidiniu telefonu ar kitais elektros prietaisais. Todėl, norint apsisaugoti nuo elektros iškrovos ar trumpojo jungimo, svarbu išjungti visus prietaisus iš elektros lizdo.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  ORAI: Dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

„Nereikėtų laukti, kol audra įsisiautės ir tik tuomet iš elektros lizdo išjungti elektronikos prietaisus. Geriausia tai padaryti vos tik prasidedant audrai. Jei žaibuojant paliesite elektros laidą, padidėja tikimybė patirti elektros iškrovą“, – aiškina išmaniųjų įrenginių ekspertas.

„Bitės Profas“ atkreipia dėmesį, kad mobilius įrenginius, tokius kaip išmanusis telefonas, nešiojamas ar planšetinis kompiuteris ar elektroninė skaityklė, yra saugu naudoti audros su žaibais metu, jei jie nėra prijungti prie elektros tinklo.

Mitas: automobilio padangos apsaugo nuo žaibo

Dar mokykloje sužinojome, kad guma – puikus elektros izoliatorius, neleidžiantis jai pratekėti.

Vis tik nors guminės automobilio padangos ir sumažina tikimybę būti nutrenktam žaibo, visgi, tokia rizika išlieka – kiti įrenginiai, esantys automobilyje padidina riziką būti nutrenktam.

„Jei žaibas trenkia į automobilį, metalinis jo rėmas elektros srovę nukreipia į išorę bei žemę, tačiau dalis srovės vis tiek gali tekėti per automobilio elektros sistemas ir kitus metalinius priedus – radiją, mobiliojo telefono įkroviklį, USB jungtis, GPS įrenginius, pedalus ar net vairą“, – teigia A. Archangelskis.

Dėl šios priežasties, anot „Bitės Profo“, audros su žaibais metu keliaujant automobiliu, rekomenduojama sustoti kelkraštyje, išjungti automobilio variklį bei laikyti rankas ant kelių. Kelionę tęsti ar išlipti iš automobilio tampa visiškai saugu tik pasibaigus audrai.

Jaunius Špakauskas
„Bitė Lietuva“ korporatyvinės komunikacijos vadovas

TOP naujienos

Mokytojo namų darbai tėvams: kaip prisidėti prie vaikų nuotolinio mokslo

Pirmoji nuotolinio mokymosi savaitė buvo išbandymas visiems šio proceso dalyviams. Mokantis šiuo būdu gerokai svarbesnis vaidmuo tenka tėvams. Vilniuje įsikūrusios Tarptautinės Amerikos mokyklos (AISV)...

Sausio 26-oji: vardadieniai

Sausio 26-oji – Tarptautinė muitinių / muitininkų diena. Sausio dvidešimt šeštoji, penktadienis, (penktoji 4-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 339 dienos. Savo vardadienius šiandien...

Biotechnologijų revoliucija Lietuvoje: didesnis derlius ir atsparumas kenkėjams

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkai pirmieji pasaulyje ėmėsi nuodugniai stebėti molekulinius pokyčius augaluose, kurie yra geresni, nei įprastai – turi daugiau naudingų medžiagų, yra...

Šiandien dieną be lietaus, tik vakare vakariniame šalies pakraštyje vietomis trumpas lietus

Šiandien dieną be lietaus, tik vakare vakariniame šalies pakraštyje vietomis trumpas lietus. Galima perkūnija. Vėjas pietryčių, pietų, vakariniuose rajonuose pereinantis į vakarų, šiaurės vakarų,...

Nuomonei, kad vaikai privalo finansiškai remti į pensiją išėjusius tėvus, pritaria mažuma

Ar suaugę vaikai privalo finansiškai remti savo į pensiją išėjusius tėvus? Visuomenėje dažna nuostata, kad vaikai gimdomi tikintis pagalbos senatvėje, o teisės aktuose įtvirtinta pilnamečių vaikų pareiga rūpintis ir išlaikyti savo nedarbingus ir paramos...

Šiandien daug kur palis

Lietuvą užgrius galingas Atlanto ciklonas: lis, siaus vėjas, bet bus šilta. Šiandien daug kur palis. Vėjas pietų, pietvakarių, 9–14 m/s, vietomis, daugiausia vakariniuose rajonuose, gūsiai 15–20 m/s. Oras šils iki 11–16 laipsnių šilumos. Intelektinis žaidimas internete Spalio...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS