25 C
Klaipėda
2024 / 09 / 09

Tik pusvalandis, ir vakarienė bus paruošta: paprasčiausias būdas, kaip su minimaliai pastangų iškepti visą upėtakį

Ar jau skaitėte?

Greita, tačiau sveika, jokių įmantrių kulinarinių įgūdžių nereikalaujanti, bet įspūdingai atrodanti vakarienė – orkaitėje kepta visa žuvis. Vienas populiariausių variantų tokiam patiekalui yra lašiša. Šią žuvį lietuviai tiesiog dievina, ji yra dažniausias pasirinkimas šviežios žuvies skyriuje, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Visgi, vis daugiau atranda ir vaivorykštinį upėtakį – lašišos giminaitį, kuris išvaizda ir skoniu ją primena, tačiau yra pigesnis.

- Reklama -

 Lašiša ar vaivorykštinis upėtakis?

„Lietuviai negarsėja kaip dideli žuvies valgytojai, tikrai negalime lygintis su, pavyzdžiui, Pietų Europa. Tačiau pardavimų statistika rodo, kad kasmet visgi žuvį į savo racioną įtraukia vis daugiau žmonių. Didesnis dėmesys sveikai mitybai, kurios dalimi paprastai yra žuvis, skatina atrasti ir naujas jos rūšis. Pastebime, kad šalia įprastos lašišos, karpio, skumbrės ar karpio populiarėja ir dorados, plėkšnės, juodieji paltusai, vaivorykštiniai upėtakiai. Pastarieji, beje, paklausūs įvairiomis formomis: tiek filė, tiek visos skrostos žuvys“, – sako V. Budrienė.

Upėtakius.

Kalbant apie upėtakius, jų panašumų į lašišą paminėti tiesiog neįmanoma. Ir viena, ir kita žuvis priklauso lašišinių (Salmonidae) šeimai, tad juos vienija nemažai bendrų savybių.

„Ir lašiša, ir upėtakis yra riebios žuvys, kurias rekomenduojama įtraukti į mitybą, nes jos yra puikus Omega-3 riebalų rūgščių šaltinis. Jų labai reikia sveikai odai, tinkamai širdies veiklai. Lašišoje jų yra daugiau, tačiau ir upėtakis priskiriamas prie žuvų rūšių, kurios gerai patenkina Omega-3 poreikį. Be to, žuvis apskritai yra puikus baltymų šaltinis, kuris padeda organizmui pasisemti energijos. Šiuo aspektu lašiša ir upėtakis nedaug kuo skiriasi“, – sako Gintaras Bačkovas, „Iki“ mėsos technologas.

Abi žuvys panašios išvaizda, skoniu, tekstūra, tačiau egzistuoja tam tikrų skirtumų, atkreipia dėmesį mėsos ir žuvies žinovas.

„Upėtakyje dėl mažesnio riebalų kiekio yra mažiau kalorijų, tad ir jo skonis yra švelnesnis ir subtilesnis nei lašišos. Todėl verta jį gaminant naudoti šiek tiek daugiau prieskonių ar marinato nei ruošiant lašišą. Kita vertus, būtent dėl to upėtakis puikiai tinka tiems, kurie nori mėgautis lašišos skonio mėsa, tačiau be pernelyg ryškaus žuvies skonio ir kvapo“, – sako G. Bačkovas.

- Reklama -

Jis pastebi, kad upėtakio mėsa yra ir šiek tiek minkštesnė, labiau sluoksniuota. Lašiša paprastai yra tvirtesnė ir mėsingesnė. Visgi, šie skirtumai yra subtilūs. Abi žuvys yra universalios, kurias galima ruošti įvairiais būdais: kepti keptuvėje ar orkaitėje, virti garuose, grilinti. Ir lašiša, ir upėtakis yra skanios, maistingos ir lengvai paruošiamos žuvys.

Paprasčiausias būdas – iškepti visą upėtakį orkaitėje

Lašišos ir upėtakio panašumai reiškia ir tai, kad receptuose jas galima keisti viena kita. Abiem rūšims tiks tie patys rekomenduojami gaminimo metodai ir laikas (priklausomai nuo žuvies dydžio).

„Iš esmės vienintelis didesnis skirtumas – kepant upėtakį jį reikia atidžiau prižiūrėti, kad žuvis neperkeptų. Dėl mažesnio riebalų kiekio ji gali greičiau išsausėti, tačiau visgi ši rizika nepalyginamai didesnė ruošiant liesesnes žuvimis“, – pažymi „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Lengviau išvengti pernelyg sausos žuvies yra kepant ją visą, o ne filė. Taip pat – rinktis orkaitę, o ne keptuvę. Taip paruošta žuvis lengviau išlaikys savo drėgmę, be to – recepte reikės mažiau riebalų.

„Net ir naujokai tikriausiai yra girdėję, kad vienas lengviausių ir saugiausių būdų paruošti visą žuvį yra kepti ją suvyniotą į foliją ar kepimo popierių. Toks „maišelis“ neleidžia drėgmei išgaruoti, yra užtikrinama vienoda temperatūra, o į žuvį dar geriau įsigeria naudojami priedai – žolelės, citrusiniai vaisiai, prieskoniai“, – pasakoja kulinarijos technologė.

Pakanka tik žuvį nuplauti, gerai nusausinti ir įtrinti šiek tiek aliejumi, pabarstyti druska bei pasirinktais papildomais ingredientais.

„Skaninti žuvį tinka pipirais, česnako milteliais, čili dribsniais, citrinpipiriais, smulkintomis žolelėmis, tokiomis kaip petražolės, krapai, čiobreliai. Upėtakis, kaip ir kitos žuvys, labai dera su citrusais. Citrinos riekeles galima išdėlioti ant žuvies, įdėti į padarytas įpjovas odelėje ar tiesiog pridėti į folijos „maišelį“. Taip pat verta paskaninti žuvį ir iš vidaus – įdėti pjaustyto česnako, svogūno, žalumynų, pavyzdžiui, rozmarino šakelę, šalavijo lapelių ar krapų“, – idėjomis dalijasi G. Urbonavičiūtė.

Prieskoniais ir žalumynais paskanintą upėtakį tuomet telieka dėti ant folijos ar kepimo popieriaus lakšto ir iš kito lakšto suformuoti „paketėlius“. Į juos taip pat galite įdėti vyšninių pomidoriukų, česnako skiltelių.

Kepimo laikas priklauso nuo žuvies dydžio, paprastai 190–200 laipsnių karštumo orkaitėje upėtakiui iškepti reikės 20–30 min. Ar žuvis iškepusi, lengviausia atvėrus foliją (saugokitės garų!) patikrinti šakute įbedant į storiausią jos vietą – jeigu mėsa lengvai atsiskiria, žuvis jau paruošta.

Orkaitėje keptas upėtakis su imbieru ir citrina

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 40 min. (10 min. paruošti ir 30 min. kepti)

Reikės: 2 upėtakių, 1 citrinos, 2 česnako skiltelių, 4 lauro lapų, šviežio imbiero šaknies, 5 šaukštų alyvuogių aliejaus, 60 ml baltojo vyno, druskos, pipirų.

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių ir išklokite kepimo skardą dideliu aliuminio folijos lakštu.
  2. Imbierą nulupkite ir sutarkuokite. Receptui reikės maždaug šaukštelio tarkuoto imbiero. Sumaišykite aliejų, išspaustas česnako skilteles, imbierą ir atidėkite į šalį. Supjaustykite citriną 8 plonais griežinėliais ir perpjaukite juos pusiau.
  3. Nuplaukite upėtakio išorę ir vidų po šaltu vandeniu ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Kiekvienoje žuvies pusėje padarykite po 4 skersinius pjūvius iki kaulo.
  4. Įtrinkite abiejų žuvų išorę (įskaitant pjūvius) ir vidų aliejaus mišiniu, pagardinkite druska bei pipirais. Kiekvienos žuvies vidų įdarykite 2 lauro lapais ir 4 citrinos riekelėmis.
  5. Tada į kiekvieną įpjovą (tik vienoje žuvies pusėje) įdėkite po citrinos riekelę.
  6. Abu upėtakius, citrinos puse į viršų, sudėkite ant aliuminio folijos ir užlenkite jos kraštus. Supilkite vyną ir uždengę kitu folijos lakštu suformuokite „paketėlį“.
  7. Kepkite vidurinėje orkaitės lentynoje 20 minučių. Tada atsargiai nuimkite viršutinį folijos sluoksnį ir kepkite dar 10–15 minučių.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Šiandien Sausio 13-oji, Laisvės gynėjų diena

Saulė teka 08:36, leidžiasi 16:19, ilgumas 07.43. (Pilnatis) Orai. Rytą centriniuose, rytiniuose rajonuose šlapdriba. Dieną daug kur nedideli krituliai, daugiausia lietus. Vėjas pietvakarių, vakarų, iki vidutinio. ...

Arbūzas ir feta – nepralenkiamos salotos vasarą: 3 būdai jas pakelti į naują lygį išleidžiant visai mažai

Arbūzo ir fetos derinys – daugelio jau atrastos salotos, kurios yra tapusios kone sinonimu vasarai. Pradėjus taip valgyti arbūzus, nebegalima sustoti. Lengvai pagaminamos, nebrangios...

Klaipėdiečiui apkarto prekyba naudotais automobiliais

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Vilniaus apygardos valdyba kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame sostinėje registruotos bendrovės vadovas, gyvenantis Klaipėdoje, įtariamas neteisingų...

Tropinį karštį bandys slopinti audros debesys

Šiandien, antroje dienos pusėje, daug kur trumpi lietūs, vietomis smarkūs. Perkūnija, kai kur kruša. Vietomis kils škvalas iki 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 29–34 laipsniai...

Beveik kas antras dviratininkas ir paspirtuko vairuotojas – be šalmo

Naujausi tyrimai rodo, kad du iš trijų Lietuvos gyventojų važinėja dviračiais arba paspirtukais, tačiau beveik kas antras, naudodamasis šiomis transporto priemonėmis, nesideda šalmo. Draudikai atkreipia dėmesį, kad šylant orams auga ir traumų, susijusių su...

Tyrimas: beveik pusė šalies gyventojų nespjauna į kitų naudotus prietaisus

Beveik pusė šalies gyventojų dėl įvairių priežasčių įsigyja kitų naudotus elektronikos prietaisus užuot pirkę naujus. Didžiajai daliai tai – nenauji telefono aparatai ir kompiuteriai. Lietuvos vartotojų požiūrį į elektronikos prietaisus, įsigyjamus iš antrų rankų,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS