5 C
Klaipėda
2024 / 04 / 19

Prasideda karantinas – „Sodra“ primena svarbiausius dalykus apie ligos išmokas

Ar jau skaitėte?

Nuo šeštadienio vidurnakčio visoje Lietuvoje prasideda trijų savaičių karantinas. Kaip gauti nedarbingumo pažymėjimą susirgus? Ar bus mokama ligos išmoka, jei žmogus turi privalomai izoliuotis arba jei prižiūri namuose pradinuką, kuris mokosi nuotoliniu būdu?

- Reklama -

Primename svarbiausią informaciją apie nedarbingumo pažymėjimus ir ligos išmokas.

Paskelbus ekstremaliąją situaciją ir karantiną, visais atvejais nedarbingumo pažymėjimai gali būti išduoti ir pratęsti nuotoliniu būdu. Nevertėtų nerimauti, jei dėl skambučių gausos ar kitų objektyvių priežasčių gydymo įstaiga kreipimosi dieną negali išduoti nedarbingumo pažymėjimo. Jis gali būti išduotas atgaline data ne daugiau kaip už 5 darbo dienas, skaičiuojant nuo kreipimosi į šeimos gydytoją.

Pirmosiomis lapkričio dienomis dėl priežasčių, susijusių su COVID-19, išduota 6,5 tūkstančio nedarbingumo pažymėjimų. Palyginti, spalį tokių pažymėjimų išduota 18 tūkstančių, rugsėjį – 7 tūkstančiai. Šiuo metu per 2 tūkstančius žmonių turi nedarbingumo pažymėjimus dėl asmens ligos ar saviizoliacijos ir tiek pat žmonių – dėl vaiko priežiūros ar ligonio slaugymo.

Kas gali gauti ligos išmoką?

Gydytojo išduotas nedarbingumo pažymėjimas dar nereiškia, kad ligos išmoka bus skirta automatiškai. Norint gauti išmoką, reikia būti apdraustajam (tuo metu turėti darbą ar vykdyti savarankišką veiklą) bei būti įgijus ne trumpesnį kaip 3 mėnesių per paskutinius 12 mėnesių arba ne trumpesnį kaip 6 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius ligos socialinio draudimo stažą.

- Reklama -

Ligos išmokos dydis apskaičiuojamas individualiai pagal asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per paeiliui einančius tris mėnesius, buvusius prieš mėnesį iki mėnesio, kai išduotas nedarbingumo pažymėjimas. Pavyzdžiui, jei nedarbingumo pažymėjimas išduodamas lapkritį, imamos liepos, rugpjūčio ir rugsėjo mėnesį gautos draudžiamosios pajamos.

Gaudamas ligos išmoką žmogus toliau kaupia darbo stažą ir yra laikomas apdraustuoju, todėl nuo išmokos taip pat atskaitomas 15 proc. GPM ir 6 proc. PSD įmoka.

Taip pat skaitykite:  Mitai apie pensijų anuitetus: Pinigai nukeliaus „Sodros“ išmokoms, nebus mokami visą gyvenimą

Ar gausiu ligos išmoką, jei dirbu savarankiškai?

Savarankiškai dirbantys gyventojai (išskyrus veiklą su verslo liudijimu), taip pat gali gauti ligos išmoką. Svarbu žinoti, kad išmoka skaičiuojama tik tada, kai gyventojas yra deklaravęs pajamas ir sumokėjęs socialinio draudimo įmokas.

Pavyzdžiui, jeigu savarankiškai su individualios veiklos pažyma dirbantis gyventojas susirgtų šį mėnesį, kreiptųsi į gydytoją nedarbingumo pažymėjimo ir „Sodrai“ pateiktų ligos išmokos prašymą, jam išmoka gali būti ir neskirta, jei jis nėra įgijęs ligos stažo arba nesumokėjęs įmokų, todėl nedraustas ligos draudimu. Minimali ligos išmoka gali būti skirta, jei gyventojas įmokas moka tik kartą per metus už praėjusius kalendorinius metus.

Kai gyventojas deklaruos 2020 metų pajamas ir nuo jų sumokės socialinio draudimo įmokas, „Sodra“ paskirs arba perskaičiuos ir išmokės ligos išmoką.

Jei savarankiškai dirbantis asmuo socialinio draudimo įmokas moka kiekvieną mėnesį avansu, ligos išmoka jam gali būti išmokėta iškart susirgus ir gavus nedarbingumo pažymėjimą.

Dar viena svarbi sąlyga – išmoką gausite tik tuomet, jei per paskutinių 12 mėnesių laikotarpį iki pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos esate sumokėjęs socialinio draudimo įmokas nuo ne mažesnės kaip 3 minimaliosios mėnesinės algos (MMA) pajamų sumos, arba per paskutinių 24 mėnesių laikotarpį – nuo ne mažesnės negu 6 MMA pajamų sumos.

Ką daryti, kad gaučiau ligos išmoką?

Norint gauti ligosi išmoką, reikia būti pateikus neterminuotą ligos išmokos prašymą „Sodrai“. Prašymą galima pateikti per asmeninę paskyrą sodra.lt/gyventojui, prisijungus su elektroniniu parašu, el. bankininkyste ar per e. valdžios vartus.

Pasirinkus skiltį Prašymai/ Susirgau arba slaugau šeimos narį, toliau reikėtų rinktis „Prašymą skirti ligos išmoką (įskaitant slaugą) (neterminuotas) GPS1“ ir jį užpildyti. Užpildžius prašymą – paspausti „pateikti“.

Pateiktas neterminuotas prašymas galioja visiems ateities ligos atvejams. Jį galima pateikti bet kuriuo metu, net nelaukiant, kol susirgsite ar reikės slaugyti susirgusį šeimos narį.

Taip pat skaitykite:  Nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims – viskas, ką reikia žinoti

Asmeninėje paskyroje taip pat galima patikrinti, ar priimtas sprendimas dėl ligos išmokos skyrimo. Jei nurodysite savo el. pašto adresą, visa informacija bus siunčiama ir elektroniniu paštu.

AR GAUSIU LIGOS IŠMOKĄ, JEI:

Namuose prižiūriu nesergantį vaiką

Karantino ir ekstremaliosios situacijos metu įvedami įvairūs ribojimai, tačiau šiuo metu darželių, priešmokyklinių ir pradinių klasių veikla nėra stabdoma, jei nekyla rizika dėl viruso plitimo. Jei ugdymo įstaiga veikia, bet tėvai savarankiškai nusprendė neleisti vaiko į darželį ar mokyklą, nedarbingumo pažymėjimai nėra išduodami ir ligos išmokos nemokamos.

Ugdymas gali būti stabdomas, kai visoje savivaldybėje arba konkrečioje švietimo įstaigoje paskelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas. Savivaldybės šį režimą skelbia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) teikimu.

Kai dėl karantino arba dėl infekcijų plitimą ribojančio režimo įvedimo pereinama prie nuotolinio mokymo, už vaikų iki 4 klasės ir vaikų su negalia iki 21 metų priežiūrą tėvams, globėjams, budintiems globotojams ir dirbantiems seneliams gali būti mokamos ligos išmokos. Tokiais atvejais ligos išmoka mokama nuo pirmos nedarbingumo dienos, o jos dydis siekia 65,94 proc. darbo užmokesčio „ant popieriaus“.

Nedarbingumo pažymėjimas išduodamas tokiam vaiko priežiūros  laikotarpiui, kiek tęsiasi infekcijų plitimą ribojantis režimas. Pirmą kartą nedarbingumo pažymėjimas išduodamas iki 28 kalendorinių dienų, vėliau gali būti pratęsiamas po 14 kalendorinių dienų.

Turiu privalomai izoliuotis

Nedarbingumo pažymėjimas dėl privalomos izoliacijos gali būti išduotas, kai žmogus dėl savo darbo ypatumų negali dirbti nuotoliniu būdu ir jam nėra paskelbta prastova.

Nedarbingumo pažymėjimas išduodamas remiantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) išduota pažyma, kurioje nurodytas privalomos izoliacijos laikotarpis.

Šeimos gydytojas be NVSC pažymos gali išduoti nedarbingumo pažymėjimą privalomos izoliacijos laikotarpiui asmeniui, kuris turėjo sąlytį su sergančiu kartu gyvenančiu šeimos nariu, jei jis prirašytas prie tos pačios kaip  asmens sveikatos priežiūros įstaigos to paties gydytojo. Tokiu atveju nedarbingumo pažymėjimas išduodamas 14 kalendorinių dienų, skaičiuojant nuo paskutinės turėto kontakto su sergančiu kartu gyvenančiu šeimos nariu dienos.

Taip pat skaitykite:  „Sodra“: Kitąmet į pensijų kaupimą bus įtraukiami anksčiau atsisakę ar sustabdę įmokas gyventojai

Ligos išmokos dydis sudaro 62,06 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“.

Prižiūriu vaiką, kuriam paskirta privaloma izoliacija

Jei NVSC paskiria privalomą izoliaciją vaikui iki 4 klasės ar asmeniui su negalia iki 21 metų, besimokančiam pagal bendrojo ar specialiojo ugdymo programą, tuomet vienam iš tėvų, globėjų ar dirbančių senelių gali būti mokama ligos išmoka už vaiko priežiūrą privalomos izoliacijos laikotarpiu.

NVSC pažymos nereikia, jei nedarbingumas išduodamas sąlytį savo šeimoje turėjusio vaiko priežiūrai, bet tik tokiu atveju, jei šeimos narys, su kuriuo vaikas turėjo sąlytį, gyvena kartu ir gydosi pas tą patį šeimos gydytoją.

Ligos išmoka siekia 65,94 proc. nuo darbo užmokesčio neatskaičius mokesčių.

Sergu COVID-19 arba slaugau COVID-19 susirgusį šeimos narį. Susirgus ar  slaugant susirgusį vaiką (šeimos narį), galioja įprasta nedarbingumo pažymėjimo išdavimo ir ligos išmokos mokėjimo tvarka. Kreiptis dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo į gydytoją reikia nuotoliniu būdu.

Jei serga pats dirbantysis, nedarbingumas išduodamas ir, jei reikia, pratęsiamas tokiam laikotarpiui, kol asmuo vėl galės grįžti į darbą. Ligos išmokos dydis siekia 62,06 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“.

Slaugant COVID-19 susirgusį vaiką iki 14 metų, nedarbingumas iki 14 kalendorinių dienų gali būti išduodamas tėvams, globėjams, budintiems globotojams, dirbantiems seneliams. Ligos išmoka siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

Malgožata Kozič
Vyriausioji specialistė
„Sodros” Komunikacijos skyrius

TOP naujienos

Savas būstas prieš nuomotą: apsimoka ar iš inercijos?

Didžiosiose pasaulio sostinėse jau įprasta, kad gyventojai, negalėdami įpirkti brangaus būsto, beveik visą gyvenimą jį nuomojasi, o štai lietuviai nuo seno prioritetą teikia nuosavai...

Horoskopas vasario 14 dienai

AVINASVirš jūsų šeimos ilgai kaupęsi audros debesys šiandien gali pagaliau prapliupti. Padarykite viską, kad bent ateityje taip nutiktų kuo rečiau. Jei pastangos bus bendros,...

„Sodra“ paaiškina 10 dalykų apie ligos išmokas

Paskelbus karantiną ugdymo įstaigose daugiau nei 40 tūkst. tėvų kreipėsi į gydytojus ir gavo nedarbingumo pažymėjimus, kad galėtų prižiūrėti namuose savo mažamečius vaikus. „Sodra“ pateikia...

Daugiau nei pusė vitamino A dienos normos – iš vieno vaisiaus: dietologė ragina rudenį jų valgyti daugiau

Persimonai, ryškiai oranžiniai rudens vaisiai, Azijos regionuose auginami jau mažiausiai 1000 metų, tačiau daugeliui mūsų jie tebėra retai tepanaudojami lietuviškoje namų kulinarijoje. Vis dėlto,...

Kaip pasigaminti kebabą, kad tiktų valgyti net per Adventą

Likus mažiau nei mėnesiui iki Kalėdų prasidėjęs Adventas reiškia ramybės ir susikaupimo laiką. Vis daugiau žmonių kasmet švenčių laukia su Advento kalendoriais ar puošdami namus šventiniais vainikais. Tradiciškai šis laukimo laikotarpis atsispindėdavo ir žmonių...

ORAI: Šiandien palis, kai kur perkūnija

Šiandien Lietuvoje bus daug kur palis, kai kur perkūnija. Vakariniuose rajonuose rytą vietomis rūkas. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s, pajūryje iki 23 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15, vakariniame pakraštyje 7–9...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS