3 C
Klaipėda
2024 / 04 / 19

Pomidorai – aukso obuoliai, kuriuos atrado actekai

Ar jau skaitėte?

Pomidorai – viena populiariausių daržovių visame pasaulyje, panašiai kaip ir bulvė, mus pasiekė tik XVI amžiuje iš Pietų Amerikos. Didžiojoje Britanijoje ilgai laikyta nuodingu dekoratyviniu augalu, šiuo metu ji varžosi su kitomis daržovėmis savo sveikatai naudingomis savybėmis ir net vadinama supermaistu.

- Reklama -

Pagal pasaulinę statistiką – pomidorai yra ketvirta pagal populiarumą daržovė po bulvių, salotų ir svogūnų. Nors biologai paprieštarautų, kad iš tikro tai ne daržovė, o vaisius. Tačiau kaip jį bepavadinsi, pomidoro nauda sveikatai šiuo metu niekas neabejoja, o jo populiarumas laikosi ištisus metus.


Pomidorai savo sultyse be odelių – Šeimininkes.info


„Metų laikų kaita pomidorų pardavimams praktiškai neturi įtakos. Lietuvoje šiuo metu populiariausi paprasti apvalūs, slyviniai pomidorai ir pomidorai ant šakelės. Nors parduodamas daug didesnis jų asortimentas, dažniausiai išaugintas Nyderlanduose, Ispanijoje, Maroke ar Tunise, sezono metu itin populiarūs Lietuvoje išauginti pomidorai“, – sako Indrė Baltrušaitienė, „Iki“ komunikacijos vadovė.

Pomidorus maistui prieš 2,5 tūkst. metų pradėjo vartoti actekai. Daugumoje pasaulio šalių jie iki šiol vadinami panašiai, kaip juos vadino šie indėnai – „tomatl“ arba, išvertus iš actekų, „išpūstas vaisius“. Lietuvių kalboje vartojame iš italų kalbos atėjusį pomidorą, kas itališkai reiškia – aukso obuolys (pomo d‘oro).

Nors šiuo metu tradiciniu pomidoru laikomas maždaug kumščio dydžio raudonas vaisius, jų atradimo pradžioje tai buvo nedidelės geltonos ir gana rūgščios daržovės. Visas dabartinis jų spektras – tai per 500 metų nuo atgabenimo iš Pietų Amerikos išvestos veislės.

Prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertės Vilmos Juodkazienės teigimu, šiandien dėl savo naudingų medžiagų pomidorai yra neatsiejama virtuvės dalis. Net ir tie žmonės, kurie sako, jog nemėgsta daržovių, dažnai patiekalus pagardina pomidorų padažu.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Maisto pasaulio atstovai skatina sąmoningumą: per Velykas svarbu ne tik kiaušinis, bet ir višta

„Šis produktas taip pat naudingas sveikatai, kaip ir pomidorai, nes siekiant išvengti kai kurių ligų, tarp jų ir vėžio, termiškai apdoroti pomidorai yra veiksmingesni, o juk pomidorų padažas ir gaminamas šias daržoves verdant. Termiškai apdorojant pomidorus lengviau įsisavinamas antioksidantas likopenas, kuris mažina organizmo oksidacinį stresą ir taip padeda apsisaugoti nuo vėžinių susirgimų“, – sako V. Juodkazienė.

Likopenas taip pat padeda stiprinti širdį. Apskaičiuota, kad termiškai apdorotame pomidore likopeno yra apie 60–180 mg/kg, kai šviežiuose produktuose likopeno koncentracija būna 5–10 mg/kg mažesnė.

Taip pat vėžinių susirgimų riziką mažina pomidoruose esantis beta karotenas. Beje, siekiant suvartoti kuo daugiau šios medžiagos, rekomenduojama rinktis vyšninius pomidorus, kur jų koncentracija didžiausia.

Be minėtų antioksidantų, pomidorai taip pat yra puikus vitaminų A, C ir K, folio rūgšties bei kalio šaltinis. Juose gausu tiamino, niacino, vitamino B6, magnio, fosforo ir vario, kurie visi yra būtini gerai savijautai.

Keptų pomidorų sriuba

Reikės (4 porcijoms):

2 kg slyvinių pomidorų
1 vnt. česnako galvutės
2 v. š. alyvuogių aliejaus
Druskos
Pipirų
750 ml vištienos sultinio
2 a. š. cukraus

Paruošimo būdas:

Orkaitę įkaitinkite iki 180 °C. Pomidorus ir visą neluptą česnako galvą dėkite į kepimo skardą, apšlakstykite aliejumi, pagardinkite druska ir pipirais. Kepkite 40 minučių, o išėmę iš orkaitės leiskite šiek tiek atvėsti. Česnako minkštimą išspauskite į elektrinį smulkintuvą, ten pat sudėkite pomidorus ir supilkite visas kepimo metu išsiskyrusias sultis. Trintus pomidorus supilkite į puodą su sultiniu, įberkite cukraus ir virkite apie 6 minutes. Pamaišykite, kad neprisviltų. Patiekite su grietine arba pesto padažu ir baltos duonos skrebučiais. Skanaus!

Indrė Baltrušaitienė
Komunikacijos vadovė

TOP naujienos

3 klasikinių pyragų rūšys ir 3 receptai – pavyks iš pirmo karto

Galetė, meduolis, biskvitas, trupiniuotis, tarta, keksas, sluoksniuotis – pasaulyje yra šimtai skirtingų pyragų rūšių, kuriems negali atsispirti nė vienas smaližius. Tačiau, ar žinojote, kad...

Prekybos tinklas „Iki“ – bendrovė, į kurią dirbti sugrįžta tūkstančiai: kodėl? 

Maždaug vienas iš penkių dabartinės „Iki“ komandos narių yra išbandę karjeros galimybes kitose įmonėse arba palikę darbą dėl asmeninių priežasčių, tačiau galiausiai vėl grįžę...

Gamtos pažaboti neįmanoma: ką daryti dingus elektrai?

Nors bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vystomos technologijos užtikrina, kad maždaug 2 iš 3 gedimų elektros skirstymo tinkle būtų pašalinami nuotoliniu būdu, mechaniniu būdu...

Irena Pivoriūnienė apie moters grožį: „Jis slypi šypsenoje“

Jau kelis dešimtmečius televizijoje dirbanti medikė Irena Pivoriūnienė kiekvieną sekmadienio popietę su žiūrovais sveikinasi TV8 televizijos laidoje „Sveikatos medis“ , kurioje ji ir kūrybinė...

Avokadai – ne tik gvakamolei: derinkite ir su makaronais, ir šokoladu

Daugiausiai riebalų turintis vaisius – avokadas – pasižymi ne tik išskirtiniu, švelniu, tačiau ir labai universaliu skoniu. Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, sako, kad avokadas tinka ne tik gvakamolei ar...

M. Varaška traukiasi iš prezidento rinkimų: Regionų partijos parama buvo apsimestinė

Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška nusprendė trauktis iš šiais metais vyksiančių prezidento rinkimų. Pasak jo, Lietuvos regionų partijos jam išreikšta parama buvo apsimestinė. „Tai baigta“, – feisbuke šeštadienį paskelbė M. Varaška, kuriam palaikymą artėjančiuose prezidento...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS