3 C
Klaipėda
2024 / 11 / 10

Pigiau ir sveikiau: „Ant Medinės Lentelės“ dalijasi receptu, kaip ant grilio pasiruošti kebabą su naminiu česnakiniu padažu

Ar jau skaitėte?

Laisvalaikis gryname ore ir kebabas – daugelio ypač mėgstamas derinys. O jeigu dar jis su česnakiniu padažu, tai atsispirti šiam skonių deriniui yra išties sunku. Visai nesunku kebabą pasigaminti ir namuose, o privalumų bus gausybė: patiekalas atsieis pigiau, bus sveikesnis ir netgi skanesnis. Maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė dalijasi lengvu receptu, kurį neabejotinai šį šiltąjį sezoną naudosite ne kartą.

- Reklama -

Įvairiau, paprasčiau ir sveikiau – taip galima apibūdinti pirkėjų pasirinkimą įsibėgėjant šiltajam sezonui, pastebi Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

„Daug pirkėjų yra ištikimi tradiciniams patiekalams, tokiems kaip pagal savą receptą marinuoti šašlykai iš šviežios mėsos. Tačiau jau ne vienerius metus matome, kad vis gausesnis ratas pirkėjų noriai leidžiasi į kulinarinius eksperimentus: grilina žuvį, jūros gėrybes, sūrius, šviežias daržoves ir net vaisius. Net ir renkantis mėsos gaminius ieško įvairovės: kiaulieną dažniau keičia vištiena, pirmenybę teikia jau marinuotiems šašlykams ar kepsniams. Juos ypač vertina patogumą ir savo laiką branginantys pirkėjai, todėl kasmet jiems siūlome ir jau pamėgtų gaminių, ir kepsninių sezonui naudingų naujovių“, – sako G. Kitovė.

AML dalijasi: naminis kebabas su grilinta vištiena

Nėra visiškai žinoma, iš kur kebabas kilęs, nes šis patiekalas žinomas daugelyje Artimųjų ir Vidurio Rytų šalių.

Pagaliau startavo maisto lauke sezonas – daugelis jo taip pasiilgo, kad norisi grilį kaisti vos ne kasdien. Jeigu įprasti šašlykai ar kepsneliai nusibodo, naujų vėjų į savo meniu K. Pišniukaitė-Šimkienė siūlo su be galo gardžiu kebabu.

Mityboje maisto tinklaraštininkė sako ieškanti balanso tarp skonio, maistingumo ir estetikos. Tad jos kuriami receptai skirti šiuolaikiškam žmogui – tam, kuriam maistas yra šiek tiek daugiau nei tik poreikis. Ne be reikalo jos receptai išpopuliarėja – K. Pišniukaitė-Šimkienė stengiasi, kad kiekvienas jų net ir rečiau gaminančiam visada pavyktų lengvai ir labai skaniai.

- Reklama -

„Kadangi rutinos aš nemėgstu tiek namų, tiek lauko virtuvėje, tai su iškepusia sultinga vištiena, daržovėmis, feta ir česnakiniu padažu šį sezoną susukau naminius kebabus. Skonį valgiusieji įvertino 10 balų iš 10, todėl galiu ramiai sakyti, kad bus daug skaniau (ir, žinoma, sveikiau) už tai, ką paslapčia perkame kebabinėse“, – sako „Ant medinės lentelės“ autorė.

Šiuolaikinis kebabas, kuris pastaraisiais dešimtmečiais išpopuliarėjęs ir Lietuvoje kilęs iš turkų virtuvės, pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė. Šiuo žodžiu apibendrintai vadinamos kelios dešimtys patiekalų – nuo „liulia kebabų“ iki „donerkebabų“.

Nėra visiškai žinoma, iš kur kebabas kilęs, nes šis patiekalas žinomas daugelyje Artimųjų ir Vidurio Rytų šalių. Pats žodis „kebabas“ atėjęs iš persų kalbos ir reiškia suvertą ir ant ugnies keptą mėsą. Pasak legendos, patiekalas atsirado kareivių dėka, kurie tokiu būdu kepdavo ant iešmų suvertą mėsą.

Maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė dalijasi lengvu receptu, kurį neabejotinai šį šiltąjį sezoną naudosite ne kartą.

Tradiciškai kebabai būdavo gaminami iš avienos, tačiau dabar jų įdaras yra pats įvairiausias: nuo kiaulienos iki vištienos, nuo sūrio iki augalinių alternatyvų mėsai. Lietuvoje šis patiekalas dažniausiai gaminamas suktinuko, tortilijos arba pitos, įdarytos mėsa, salotomis ir padažu, pavidalu.

Porcijos: 4

Reikės: 800 g vištienos šlaunelių šašlyko švelniame marinate, 5 romaninės salotos lapų, 2 šviežių trumpavaisių agurkų, 10 vyšninių pomidorų,                1 raudonojo svogūno, 1 v. š. alyvuogių aliejaus, 1 v. š. šviežiai spaustų citrinos sulčių, 1 a. š. medaus, druskos, pipirų, 100 g fetos, 4 vnt. plokščių duonelių arba tortilijų, „Sriracha“ padažo, jei norisi aštriau.

Česnakiniam padažui reikės: 200 g graikiško jogurto, 1 v. š. majonezo, 1 v. š. citrinos sulčių, 2 skiltelių česnako, saujelės šviežių krapų, druskos, pipirų.

Gaminame:

  1. Vištieną sumauname ant iešmų ir kepame kepsninėje įprastai arba, jei naudojate „kamado“ tipo kepsninę, galima kepti apie pusvalandį netiesioginėje kaitroje 180 laipsnių temperatūroje ir tuomet apskrudinti tiesioginėje kaitroje 5–10 min. Iškepusią mėsą supjaustome juostelėmis.
  2. Paruošiame salotas: sumaišome smulkintą romaninę salotą, agurkus, pomidorus, svogūną, alyvuogių aliejų, citrinos sultis, medų, druską ir pipirus.
  3. Paruošiame česnakinį padažą: sumaišome visus jo ingredientus.
  4. Pašildome duoneles / tortilijas.
  5. Duonelių viduryje gausiai dedame salotų, vištienos juostelių, fetos, apšlakstome padažu ir, jei mėgstate aštriau, aštriu padažu.

Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Šiandien daug kur, daugiausia pietrytinėje šalies pusėje, protarpiais pasnigs

Šiandien daug kur, daugiausia pietrytinėje šalies pusėje, protarpiais pasnigs. Vietomis pustys, bus slidu. Vidutinio stiprumo vėjas daugiausia pūs iš šiaurės, kai kur jis stiprės...

ORAI: Dieną daug kur numatomi trumpi krituliai (šlapdriba, sniegas)

Penktadienio naktį protarpiais krituliai (lietus, šlapdriba), vietomis smarkūs. Kai kur plikledis. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s, pajūryje 22–27...

Horoskopai vasario 5 dienai

AVINASLabai norėsite prisidėti prie kažkokio bendro projekto, bet galite pasijusti atstumtas ir nereikalingas. Per užsispyrimą galite prarasti galimybę mokytis ir įgyti labai vertingų žinių....

Kelio darbai vyksta ir šaltuoju sezonu: ką svarbu žinoti vairuotojams?

Net ir artėjant žiemai, rajonų keliuose ir miestų gatvėse toliau vyksta remonto ir asfaltavimo darbai, dėl kurių dažnai taikomi eismo ribojimai. Visgi vairuotojai ne...

Ką svarbu žinoti mokinių tėvams dėl vaikų mokymosi nuotoliniu būdu?

Nuo kovo 30 d., pasibaigus mokinių atostogoms, darželiuose, mokyklose vyks ugdymas nuotoliniu būdu. Kadangi tai neįprasta ir visiems nauja situacija, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengė patarimų mokinių tėvams, kaip reguliuoti vaiko darbotvarkę, stebėti...

Naujoji realybė parodė išmaniosios virtuvės privalumus: kaip praturtinti kasdienybę ir palengvinti buitį?

Sutikime, karantino metai virtuvėje privertė suktis kur kas daugiau nei anksčiau – juk maisto ruoša tapo ne tik prievole, bet ir malonia pramoga. Tiesa, daugelis spėjo įvertinti ir virtuvės trūkumus, pasvajodami ateityje turėti funkcionaliai...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS