3 C
Klaipėda
2024 / 04 / 24

Pieno kainoms pasiekus viršūnę, prognozuojamas jų mažėjimas

Ar jau skaitėte?

Pieno kainoms pasiekus viršūnę, įžvelgiami pokyčių ženklai, kad situacija pasaulinėje rinkoje artimiausiu metu gali keistis, teigia „Rabobank“ ekspertai.

- Reklama -

Pasak jų, pasaulinei pieno gamybai ūkiuose mažėjus penkis ketvirčius iš eilės, augimo tikimasi šių metų paskutinįjį ketvirtį.

Dėl žaliavinio pieno trūkumo, brangusių trąšų ir pašarų bei didėjusių išlaidų energetikai šiais metais susiformavo rekordiškai aukštos pieno supirkimo kainos Europoje, JAV ir Naujojoje Zelandijoje, rodo tarptautinis „ZuivelNL“ pieno kainų palyginimas.

Lietuvos pieno perdirbimo įmonės spalio mėnesį už natūralų pieną stambiesiems šalies pieno ūkiams mokėjo vidutiniškai 60,1 euro centų už kilogramą, arba 43 proc. daugiau nei pernai spalį.

Europos Komisijos išankstiniais duomenimis, spalio mėnesį natūralaus pieno supirkimo kainos vidurkis Bendrijoje siekė 55,2 euro centus už kilogramą, arba 42,7 proc. daugiau nei prieš metus.

Remiantis JAV žemės ūkio departamento (USDA) Europos pieno rinkos apžvalga, pieno gamyba jau šį lapkritį gali išaugti Vokietijoje ir Prancūzijoje, kuriose primelžiama daugiausiai pieno Europoje.

- Reklama -

Pieno gamybos augimo ūkiuose tikimasi tuo metu, kai pieno produktų kainos rinkoje mažėja dėl išaugusios infliacijos ir besitraukiančio vartojimo, todėl tai tėra laiko klausimas, kada pieno supirkėjai turės sumažinti kainas, teigiama USDA apžvalgoje.

„Rabobank“ ekspertai atkreipia dėmesį, kad pasaulinėje rinkoje išlieka daug neapibrėžtumo veiksnių.

Vienas jų – dėl besikeičiančio klimato sunkiai nuspėjamos gamtinės sąlygos, darančios reikšmingą įtaką pieno gamybos kiekiui ūkiuose.

Kita rizika susijusi su neslūgstančia geopolitine įtampa, į kurią jautriai reaguoja energetikos, pašarų gamybos ir logistikos sektoriai.

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje sutrikdė grudų, pašarų ir trąšų transportavimą Juodąja jūra – ši aplinkybė toliau gali lemti nenuspėjamus kainų svyravimus žemės ūkio sektoriuje, teigia ekspertai.

Stasys Likas

Taip pat skaitykite:  Lietuvoje mišką būtų galima įveisti 157 tūkst. hektarų žemės

TOP naujienos

Nėštumas ir moters amžius – kaip ramiai mėgautis motinyste ir išvengti rizikų?

Moters amžius kūdikio planavimo, nėštumo ir gimdymo metu daro didelę įtaką fizinei bei emocinei savijautai, suteikia skirtingas patirtis. Nors kiekvienos moters kūnas yra unikalus,...

Vėl didinamos mėginių paėmimo apimtys

Tam, kad būtų pagreitintas ėminių, paimtų mobiliuosiuose punktuose, ištyrimas, į laboratorijas jie bus išskirstomi atsižvelgus į šių pajėgumus, t. y. nukreipiami į mažiausiai tuo...

Kodėl visi eina iš proto dėl proteino: žinomi treneriai pataria kodėl, ką ir kada geriausia valgyti

Proteinas visada būdavo produktų sudėties etiketėje, bet pastaraisiais metais apie proteino kiekį vis dažniau rašoma ir ant pagrindinės produkto pakuotės pusės. Taip nutiko todėl,...

Gamtos pažaboti neįmanoma: ką daryti dingus elektrai?

Nors bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vystomos technologijos užtikrina, kad maždaug 2 iš 3 gedimų elektros skirstymo tinkle būtų pašalinami nuotoliniu būdu, mechaniniu būdu...

Kardiologas prof. P. Šerpytis įspėja: alaus pilvas – širdies ligų pranašas

Naujus metus dažnam norisi atversti it švarų baltą lapą ir jame įrašyti naujus siekius, sau duotus pažadus. Norai numesti svorio, pradėti sportuoti ir sulieknėti naujametinių tikslų dešimtuke neabejotinai užimtų bene aukščiausią vietą. Tačiau psichologai...

Kintamos ar terminuotai nekintančios palūkanos: kurias vertėtų rinktis imant būsto paskolą

Neapibrėžtumas dėl ateities ir kylantis EURIBOR rodiklis ragina būsto paskolą imančius gyventojus atidžiau apsvarstyti, kurią palūkanų normą rinktis – kintamą ar terminuotai nekintančią. Kuo šie du variantai skiriasi, kokie yra jų privalumai ir kokiais...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS