Neretai finansų planavimas yra iššūkis net suaugusiems – Lietuvos banko inicijuota apklausa rodo, kad net 69 proc. respondentų vertina savo finansinio raštingumo lygį prastai. Specialistai sutinka – finansinio raštingumo pagrindas turi atsirasti dar vaikystėje, tačiau kaip vaikus sudominti finansinio raštingumo pamokomis? Formulė gana paprasta – atsakingas tėvų požiūris į finansus ir sėkmingas jų valdymas yra geriausias pavyzdys ir padeda išugdyti vaikų supratimą apie pinigus, teigia „Citadele“ banko atstovė Rūta Ežerskienė bei dalinasi šešiais patarimais, kurie padės tėvams pokalbiuose apie finansus su vaikais.
Audioknyga: APIE PINIGUS SU VAIKAIS. Paprasti patarimai tėvams, kaip paruošti vaiką ateities pasauliui
„Nereikia laukti, kol vaikai pradės mokytis ekonomikos mokykloje – apie pinigus su jais reikėtų pradėti kalbėti dar ankstyvoje vaikystėje. Tėvai gali įtraukti vaikus į kasdienio šeimos biudžeto planavimą, pavyzdžiui, ruošiantis atostogoms. Be to, jei vaikams suprantama kalba pasakosite, kaip uždirbami pinigai, jie pamažu pradės suprasti, kaip jie atsiranda ir kad, jų kiekis šeimoje nėra neribotas“, – sako Rūta Ežerskienė, „Citadele“ banko valdybos narė, atsakinga už Baltijos šalių mažmeninę bankininkystę.
Leiskite užsidirbti patiems
Puikus būdas pradėti mokytis – susitarti konkrečias užduotis, už kurias vaikai patys uždirbs pinigų ir juos galės išleisti savo norams. Su atžalomis sudėliokite aiškų planą užduočių, nutarkite, per kiek laiko jas reikės atlikti.
Tai gali būti jaunesnio brolio ar sesers priežiūra, daržo ravėjimas, uogų rinkimas, mašinos plovimas ir pan. Jei vaikas sėkmingai įvykdo užduotį, už tai gauna atlygį. Svarbiausia, užduotis skirkite tik tokias, kurios nėra kasdienės vaiko pareigos. Pavyzdžiui, nereikėtų vaiko skatinti pinigais už gerus pažymius mokykloje ar savo kambario tvarkymą.
Įtraukite į šeimos biudžeto planavimą
Atviras kalbėjimas apie pinigus, o ypač su vaikais, nėra dažnas mūsų kultūroje. Nepaisant to, išmokyti vaiką elgtis su pinigais ne mažiau svarbu, nei paskatinti juos užsidirbti. Vaikas turėtų žinoti, kad išleisti gali tik tiek, kiek uždirba arba tik dalį sutaupytos sumos.
Įtraukite vaiką į savo namų ūkio biudžeto planavimą – peržiūrėkite, kas sudaro nuolatines jūsų šeimos išlaidas. Tuomet kartu aptarkite, kaip pasirenkate prioritetus ir kam šį mėnesį skirsite pajamas. Tokių pokalbių metu vaikai ne tik mokosi sudaryti biudžetą, bet dažnai ir pateikia vertingų idėjų.
Akcentuokite taupymo svarbą
Vaikas turi suprasti, kad ne visada užteks pinigų norimai prekei įsigyti iš karto, bet brangesniam pirkiniui galima susitaupyti. Kartu apskaičiuokite, kiek pinigų reikia kiekvieną mėnesį atidėti norimam daiktui, kad galėtumėte jį įsigyti numatytu laiku.
Taip pat su vyresniais vaikais verta pasikalbėti ir apie ilgalaikį taupymą, pavyzdžiui, studijoms universitete. Galite sutarti, kad jų ateičiai taupote kartu, tik jūsų indėlis bus didesnis. Vaikas, žinodamas, kad jo sutaupytą sumą padvigubinsite ar nors nedidele dalimi padidinsite, turės didesnę motyvaciją stengtis.
Pasitelkite išmanias technologijas
Pradėjusiam eiti į mokyklą vaikui jau galima atidaryti atskirą banko sąskaitą ir turėti savo mokėjimo kortelę. Kortelė vaikui gali būti efektyvi pinigų laikymo priemonė – uždirbti pinigai nepasimes ir vaikas, vizualiai jų nematydamas, nepasiduos pagundai juos greičiau išleisti.
Audioknyga: Manis, arba pinigų abėcėlė
Sąskaitos atidarymas yra greitas ir paprastas procesas, o specialaus dizaino vaikams ar jaunimui skirta mokėjimo kortelė bus ne tik praktiška atsiskaitymo priemonė, bet ir pagalba tėvams, įvertinant, kaip ir kur vaikas leidžia pinigus – prireiks tik susieti su savo asmenine kortele.
Nepamirškite dalinimosi
Mokymasis dalintis su kitais ne tik pradžiugina žmones, bet ir suteikia moralinį pasitenkinimą turinčiam, kuo dalintis. Paaiškinkite atžalai, kaip svarbu padėti tiems, kuriems to reikia labiau. Jei šeimos finansinė padėtis leidžia, apsvarstykite galimybę į savo šeimos biudžetą įtraukti sumą, skirtą aukojimui.
Galite paskatinti vaiką paaukoti dalį savo santaupų įvairioms iniciatyvoms, labdaros organizacijoms, gyvūnų prieglaudoms ir pan. Leiskite vaikui pačiam nuspręsti, ką jis nori palaikyti. Taip vaikai sužinos, kad su pinigais galima ne tik įgyvendinti savo norus, bet ir padėti kitiems.
Atsakingas skolinimasis
Paskutinis, bet ne mažiau svarbus momentas – atsakingas skolinimasis. Svarbu supažindinti vaiką su pinigų skolinimosi ir grąžinimo principais, nes daugeliui prireikia paskolos tam tikriems tikslams pasiekti, pavyzdžiui, būstui ar automobiliui įsigyti.
Pradėkite nuo paprastų pavyzdžių – paaiškinkite, kad norėdami pasiskolinti mokykloje iš draugo saldumynams, turi suprasti, kad tai nėra dovana, vėliau šiuos pinigus reikės grąžinti. Tad paskatinkite pagalvoti, ar jų noras tikrai būtinas.
Vėliau, paauglystėje galite aptarti paskolas – kodėl skolinimosi priemones reikėtų rinktis atidžiai, kaip išvengti neapgalvotų sprendimų ir kokiais atvejais tai daryti tikrai verta, o kokiais vertėtų susilaikyti nuo brangaus pirkinio.
Aurelija Grikinaitė-Čepėnienė
Korporatyvinės komunikacijos vadovė Lietuvoje
„Citadele“ bankas