3 C
Klaipėda
2024 / 11 / 13

Ir pelėsinis sūris gali supelyti: kaip atpažinti, ar sūrį dar galima vartoti ir su kuo jį derinti?

Ar jau skaitėte?

Kai Lietuvoje dar nebuvo tokios maisto produktų įvairovės, lauktuvės iš Prancūzijos dažnai dvelkdavo keistu aromatu – nematytų sūrių ne visi drįsdavo ragauti, bet paskanavę su įvairiomis užtepėlėmis ir džemais likdavo sužavėti. Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, dažniausiai pelėsiniai sūriai yra kaloringi, todėl juos reikėtų vartoti saikingai. Kita vertus, jie yra turtingi kalciu, o pelėsis suteikia ne tik pikantišką skonį, bet ir paskatina virškinimo sulčių sekreciją. Birželio 4 d. minint Tarptautinę sūrių dieną prekybos tinklo „Rimi“ produktų vadovė Rūta Golovač pataria išėmus sūrį iš šaldytuvo bent pusvalandį palaikyti jį kambario temperatūroje ir tik tada skanauti su traškia duona ar krekeriais.

- Reklama -

Verta paragauti to, ko dar neragavote

Konservatyvesni maisto atžvilgiu žmonės įpratę valgyti tik jiems žinomą ir patinkantį maistą, o apie gurmaniškesnius produktus turi išankstinę neigiamą nuomonę – yra įsitikinę, kad jiems nepatiks. Tačiau skonis lavėja jį ugdant – ragaujant tai, ko dar neragavote. Tad keletą kartų pabandžius egzotiškesnių skonių galite juos netikėtai pamėgti. Patys populiariausi pelėsiniai sūriai – tai mėlynojo pelėsio: rokforas, gorgonzola, stiltonas ir baltojo pelėsio: kamamberas bei bri. Jų derinimo ir panaudojimo variantų yra begalės.

Pasak prekybos tinklo „Rimi“ produktų vadovės Rūtos Golovač, bri ir kamamberas gali būti pagrindiniai karštųjų patiekalų ingredientai, tereikia sūrį 15-20 minučių pašauti į orkaitę. Pakepus ir pradūrus iškepusio sūrio plutelę, galite juo gardžiuotis dažydami į jį duoną. Jei šalia patieksite figų ar kitų vaisių džemo, medaus, saldesnių čatnių ar riešutų, gomuryje susitikę skirtingi skoniai leis pajusti sūrio subtilybes.

„Pelėsiniais sūriais gardinkite salotas, omletus, picą, mėsą ar žuvį. Iš mėlynojo sūrio lengvai pagaminsite padažą – tereikia sūrį sutrupinti arba išlydyti ir sumaišyti su grietine ar jogurtu. Prancūzijoje populiarus ir kiek mums netikėtas derinys – pelėsiniai sūriai su keptomis bulvėmis. Griežinėliais supjaustytos bulvės verdamos, paskui kepamos keptuvėje su šonine ir galiausiai apkepamos orkaitėje su vynu ir bri sūriu. Mėlynojo pelėsio sūris pagardins daržovių apkepus, jis dera ir prie karštų bulvių – tiesiog užtepkite jo ant orkaitėje kepamų bulvių puselių“, – pataria specialistė.

Tačiau, kaip minėjo gydytoja dietologė, pelėsinis sūris yra kaloringas patiekalas, ir, nors atrodo, kad prancūzai sūrių valgo labai daug, taip nėra. „Fermentinių sūrių dienos norma – žmogaus nykščio dydžio. Atrodo, labai nedaug, bet jei tokio sūrio neskanavote kelias dienas, tikrai galima suvalgyti daugiau. Kartais sakoma, kad štai prancūzai valgo daug sūrių, jie yra jų maisto kultūros dalis, bet tai nekenkia nei jų figūrai, nei sveikatai. Tačiau žvelgdami į kitas tautas, mes dažnai išskiriame tik vieną mitybos komponentą, neįvertindami kitų: paties valgymo proceso ir bendro dienos maisto kiekio“, – pastebi gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė.

Kaip laikyti, kad sūris ilgiau išliktų šviežas?

Kartais suabejojama, ar pelėsis nepavojingas žmogaus sveikatai. Šiuo atveju reikėtų atskirti, ar pelėsis sūryje atsirado jį gaminant, ar paskui, laikant šaldytuve. Jei gaminant – pelėsis yra tinkamas vartoti, o jei vėliau – jį reikia nupjauti arba tokio sūrio išvis nebevalgyti. Pirmas požymis, kad sūris yra sugedęs – amoniako kvapas, o antras – po plutele atsiradusios spalvotų pelėsių puokštelės, pasikeitusi sūrio masės spalva.

- Reklama -

Pasak Rūtos Golovač, sūrį, prieš dedant į šaldytuvą, reikia išimti iš plastiko pakuotės, nes joje jis negali kvėpuoti. „Geriausia sūrį supakuoti į specialų popierių, bet tinka ir pergamentinis ar paprastas kepimo popierius – taip sūris bus apsaugotas nuo išdžiūvimo. Supakuotą sūrį galima įdėti į plastikinę dėžutę ar maišelį, bet jų neuždaryti. Bri ir kamamberą galima vynioti ir į celofaną, bet svarbu kasdien ar kas antrą dieną juos trumpam atvynioti ir leisti pakvėpuoti. Beje, prapjautas bri sūris galioja tik kelias dienas, tad ilgiau jo nelaikykite“, – pataria specialistė.

Pelėsiniai sūriai išsiskiria skonių bei kvapų gausa – „Rimi“ siūlo pasirinkti vienas kitą papildančius sūrių ir vaisių pagardų derinius – juos lengva paruošti ir nustebinti svečius.

Datulių ir apelsinų čatnis

Jums reikės:

  • 3 apelsinų;
  • 250 g datulių;
  • 2 obuolių;
  • 200 g rudojo cukraus;
  • 2 šaukšteliai šviežio tarkuoto imbiero;
  • 150 ml baltojo vyno acto;
  • ½ šaukštelio druskos;

Kaip gaminti:

Obuolius nulupkite, supjaustykite ketvirčiais, pašalinkite sėklytes, tada supjaustykite plonais griežinėliais. Apelsiną nulupkite, supjaustykite mažais gabalėliais, nuimkite plėveles. Iš datulių išimkite kauliukus, supjaustykite mažais gabalėliais.

Į puodą sudėkite visus produktus, užvirkite, kaitrą sumažinkite ir virkite retkarčiais pamaišydami apie 2,5 valandos, kol čatnis ims tirštėti.

Nuimkite puodą nuo kaitros, leiskite pravėsti 20 minučių. Išpilstykite datulių ir apelsinų čatnį į stiklainius.

Čatnio skonis bus dar geresnis, jei jį palaikysite šaltai kelias savaites.

Ananasų ir abrikosų pagardas su garstyčiomis

Jums reikės:

  • 200 g džiovintų abrikosų;
  • 250 ml vandens;
  • ½ ananaso (apie 600 g);
  • 2 šaukštai grūdėtųjų garstyčių;
  • 150 ml greipfrutų sulčių;
  • 300 g cukraus;

Kaip gaminti:

Puode užvirkite vandenį, suberkite susmulkintus abrikosus. Kaitrą sumažinkite, puodą uždenkite ir virkite apie 15 minučių, kol abrikosai suminkštės, o vanduo beveik išgaruos.

Į puodą suberkite susmulkintus ananasus, cukrų, supilkite išspaustas iš greipfrutų sultis, sudėkite garstyčias. Viską pavirkite ant mažos kaitros apie 1 valandą. Masę sutrinkite.

Gautą pagardą patiekite prie sūrių.

Riešutų pagardas

Jums reikės:

  • 50 g migdolų;
  • 100 g pistacijų;
  • 50 g graikinių riešutų;
  • 100 g anakardžių;
  • 1 raudonosios paprikos;
  • 3 šaukštų citrinos sulčių;
  • 1 skiltelės česnako;
  • ½ šaukštelio druskos;
  • 4–6 šaukštų vandens;
  • kelių baziliko lapeliai;
  • šakelės šviežio čiobrelio;
  • pipirų pagal skonį;

Kaip gaminti:

Pistacijas išlukštenkite. Virtuviniu kombainu sutrinkite riešutus, papriką, česnaką, prieskonius, žoleles su citrinos sultimis iki vientisos masės.

Gabrielė Šerėnienė
Viešųjų ryšių ir komunikacijos vadovė
Rimi Lietuva

TOP naujienos

Šventojoje vyks išskirtinis retro festivalis „LA MER“ – menininkų skveras ir šokiai su svingo karalienėmis

Jau antrus metus iš eilės į Šventąją sugrįžta retro muzikos festivalis „LA MER“. Didelio pasisekimo sulaukęs renginys šiemet bus dar spalvingesnis, kupinas originalios muzikos,...

Horoskopai rugpjūčio 11 dienai

AVINASDeja, visus planus toliau griauna jums nepavaldžios jėgos. Kol kas atsisakykite naujų projektų. Paprasčiausiai apsišluokite savo kieme. Juk seniai svajojate kad ir apie elementarią...

ORAI: Artimiausiomis dienomis įsivyraus žiemiški orai

Artimiausiomis dienomis įsivyraus žiemiški orai Lapkričio 17-os dieną debesuota su pragiedruliais. Kai kur, daugiausia šiaurės rytiniuose rajonuose, truputį pasnigs. Vietomis plikledis. Vėjas šiaurės rytų, šiaurės,...

Horoskopai gegužės 11 dienai

AVINASBūsite kur kas labiau linkęs bendrauti nei paprastai. Labai lengvai megsis naujos pažintys - tiek dalykinės, tiek asmeninės. Nekelkite labai didelių reikalavimų pokalbiui -...

Spalvingos ir gardžios salotos su rudaisiais ryžiais, špinatais ir feta

Jei kas dar nemėgsta ryžių, tai galbūt tik todėl, kad juos valgo nepagardintus žolelėmis, daržovėmis ir prieskoniais. Šios kruopos tinka ne tik, kaip garnyras prie pagrindinių patiekalų, bet ir kaip vienas iš vasariškų salotų...

5 patarimai kaip vasaros įspūdžius iš pajūrio užfiksuoti telefonu

Mėgautis vasara norisi kuo ilgiau, todėl vienas geriausių būdų išsaugoti patirtas akimirkas – įamžinti jas telefonu. Deja, dažnai, plika akimi matomas vaizdas skiriasi nuo užfiksuoto ekrane, o dėl gauto rezultato nusivilti gali ir naujausių...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS