5 C
Klaipėda
2024 / 03 / 29

Etnologas: „Štai tikroji Kalėdų senelio istorija, kurią turi žinoti suaugusieji ir vaikai”

Ar jau skaitėte?

Nors Kalėdų senelio personažas įvairiose pasaulio šalyse labai įvairus ir spalvingas, etnologo Liberto Klimkos teigimu, lietuviams svarbu ir įdomu žinoti tikrąją Kalėdų senelio istoriją ir puoselėti lietuviškas tradicijas bei vertybes. Kaip keitėsi Kalėdų senelio paveikslas, ir kas yra Kalėda?

- Reklama -

Paslaptingo gerumo tradiciją pradėjo Vyskupas

Ne visi vaikai dovanėles gauna Kalėdų rytą. Pasirodo, daugelis Europos vaikų gėrybių po eglute ar prie židinio ieško gruodžio 6-ąją. Kodėl? Etnologas Libertas Klimka pasakoja, kad būtent ši diena yra Šv. vyskupo Mikalojaus Myriečio diena. Kuo jis ypatingas ir kaip tai susiję su Kalėdų seneliu? III-IV amžiaus sandūroje, dabartinėje Turkijos teritorijoje, Demre miestelyje gyveno vyskupas – gerasis ganytojas, garsėjantis labdaringais darbais. Įdomu tai, kad gerus darbus jis darydavo paslaptingai, kad niekas nesužinotų. „Prieš Kalėdas lankydamas vieną gausią šeimą, jis pamatė, kad prie židinio džiūsta kojinaitės, o visi vaikai dalinosi viena batukų ir kojinių pora. Vyskupas į tą kojinaitę įmetė aukso gabaliuką ir taip išgelbėjo šeimą nuo skurdo. Jis taip pagarsėjo savo labdaros darbais, kad mirus buvo pašventintas ir kanonizuotas, visgi, kai 1087 metais į tą kraštą atėjo musulmonai, baiminantis, kad kapas bus išniekintas, italų jūreiviai Vyskupo palaikus išplukdė į Italiją ir iškilmingai perlaidojo Bario bazilikoje”, – dėstė L. Klimka.

Ši legenda pasiekė ir Europą – vaikai laukdavo, kad Vyskupo dvasia juos aplankytų. Olandijos, Belgijos vaikučiai palikdavo savo kurpaites prie židinio, o į jas įdėdavo šieno, morkų. Paplito sakmė, kad gerasis vyskupas ant balto žirgo atjoja iš Ispanijos, pasipuošęs ilga raudona sutana, aukšta vyskupo kepure, taip lanko vaikus ir duoda skanumynų, o tie, kurie nieko negauna, kitais metais pasižada būti geresniais. Tokia legenda plito viduramžiais. Vėliau Vyskupu persirengdavo žmogus, o jį lydėjo riteris Ruprechtas. Įdomu tai, kad kai kuriuos atributus iš riterio vyskupas pasiskolino Kalėdų senelio įvaizdžiui – platų, juodą diržą ir barzdą.

Taip pat skaitykite:  Kalėdų stalui – šonkauliukai: pasidalijo skirtingų pasaulio šalių įkvėptais receptais

Kalėdų senelio paveikslas įamžintas poemose

1809-aisiais amerikiečių rašytojas Vašingtonas Irvingas parašė pirmųjų Niujorko emigrantų istoriją, o pirmieji niujorkiečiai buvo iš Olandijos. Ten ir aprašyti gerojo vyskupo pasirodymai. Jis taip pat priminė, kad vaikai Olandijoje jį vadindavo Santa Klasu, o tai mažybinis vardas nuo Nicolaus (santa-šventasis), į anglų kalbą išvertus jis buvo pavadintas Santa Klausu. Irvingas aprašė šią istoriją šmaikščiai, sugalvodamas, kad Santa Klausas ne baltu žirgu iš pietų atkeliauja, o pasikinko elnią, kad spėtų aplankyti daug vaikų.

- Reklama -

Poetas Klemensas Mūras aprašė eilėmis Santa Klauso keliones ir pakinkė į jo roges septynis elnius. Paskutinį tašką padėjo Wolto Disnėjaus filmukas, kuriame galime pamatyti stebuklingus elnius, skriejančius oru. Tiesa, Markas Twenas Santa Klausą buvo apgyvendinęs net mėnulyje.

Kviečia saugoti tradicijas ir prisiminti lietuviškąjį Kalėdų senelį

Pasak etnologo, Kalėdų senelio įvaizdis labai sudėtingas ir savyje įkūnijęs daugybę istorinių bei folklorinių personažų. „Kalėdų senelis sukaupė daugybę bruožų iš įvairių tautų, turime įdomų personažą, kuris lanko vaikus visą gruodžio mėnesį. Na, o Lietuvos Kalėdų senelis – Kalėda, gyvena Šiaurės Lietuvoje turi namelį, kuriame būdamas skaito vaikų laiškus. Europos Kalėdų senelis gyvena prie pat poliarinio rato, Rovasniemio miestelyje, Suomijoje”, – pasakojo L. Klimka.

L. Klimkos teigimu, lietuvių tauta turi savo misiją – išlikti savimi, didžiuotis savo valstybe ir tradicijomis. „Bet kuris tautiškumas remiasi trimis dalykais – gimtąją kalba, istorine atmintimi ir tautos tradicijų, papročių žinojimu. Ir visi šie kampai yra svarbūs, todėl kviečiu tautiečius saugoti, tausoti mūsų tradicijas”, – ragino L. Klimka.

Kviečiant prisiminti giliąsias tradicijas ir grąžinti lietuviškas Kalėdas, viename iš didžiųjų prekybos centrų šeimos buvo pakviestos susipažinti su Kalėda. „Šv. Kalėdų kampanijos metu pakvietėme dalintis ne tik gerumu, bet ir gražia Kalėdos istorija, kuri skatina puoselėti šventines vertybes ir priminti vaikams, kas yra lietuviškasis Kalėda. Kitose pasaulio šalyse Kalėdų senelio įvaizdžiui skiriama tikrai daug dėmesio, todėl mūsų misija taip pat kalbėti ir daugiau pasakoti apie mūsų Kalėdų senelį kviečiant susitikti įvairiuose renginiuose”, – pasakojo RASA gaivieji gėrimai direktorė Rasa Girkontienė.

Taip pat skaitykite:  Kitais metais – naujovės švietimo sektoriuje: didės mokytojų atlyginimai, vienuoliktokai laikys tarpinius patikrinimus

Lietuviška Kalėda nuo kitų skiriasi savo apranga, spalvine gama, gyvenamąja vietove, bet visur jis yra gėrio ir džiaugsmo simbolis, kurio laukia ir suaugę, ir vaikai. Lietuvos vyriausiojo Senelio Kalėdos nuomone, esame nedidelė tauta, todėl turėtume kažkuo išsiskirti. Mes turime akcentuoti savo vertybes, išskirtinumą, atgaivinti senas, lietuviškas tradicijas.

Jo nuomone, žmonės technologijų epochoje labai susvetimėję. Reikia matyti žmogaus akis ir pajausti, kad vyras su žmona, vaikai, artimieji, galėtų pasakyti vienas kitam: džiaugiuosi, kad tu esi šalia. Štai eglutė labai gražus švenčių simbolis, bet svarbiausia šeimos sambūris, kai didžiausia dovana yra apkabinimas, palinkėjimas, svarbu pasidomėti ir kaip gyvena kaimynas, draugai, pakviesti tuos, kurie jaučiasi vieniši. Žmonių bendrystė yra labai gražu ir svarbiausia.

„Visiems Lietuvos žmonėms norėčiau palinkėti darnos, atjautos, kad tas stebuklas, kuris yra ant eglučių, sužydėtų širdyse, kad spinduliuotumėte džiaugsmu aplinkiniams. Patariu parašyti laišką ne tik Kalėdų seneliui, bet sau, ką nori savyje pakeisti, dėl ko jums neramu ir ką norite keisti. Paprastuose dalykuose yra stebuklai”, – palinkėjo Kalėda.

TOP naujienos

Namus okupuoja nebenaudojami daiktai: ką daryti?

Nebereikalingi, nebenaudojami daiktai namuose ne tik kaupia dulkes, bet ir išduoda psichologines šeimininko problemas. Be to, kaupdami tokius daiktus dar labiau pabloginame psichologinę savijautą....

Horoskopai rugpjūčio 19 dienai

AVINASJūsų geriausias draugas žino, kad jūs galite jam padėti ir nepaliksite jo bėdoje. Dėl kažkokių keistų priežasčių šiandien jusite dalykus, kurių paprastai nematote. JAUTISSu darbu...

Startuoja sveikatos linija – vaistininkai gyventojus konsultuos visą parą

Nuo vasario 1 d. vaistinių tinklas „Gintarinė vaistinė“ siūlo naują paslaugą farmacijos rinkoje – visą parą nemokamai teikiamas konsultacijas telefonu sveikatos klausimais. Į Gintarinę...

Kokie pokyčiai laukia kaupiančių antros pakopos pensijų fonduose nuo 2023-ųjų

Nuo 2023-ųjų sausio 1 d. didės valstybės skatinamųjų įmokų dydžiai kaupiantiesiems antros pakopos pensijų fonde. Permainos palies ir laipsniškai didėjantį kaupimą pasirinkusių gyventojų įmokas...

Ekonomikos Nobelis – tiriantiems bankų reikšmę ekonomikai finansų krizių metu

Šiandien, 2022 m. spalio 10 d., Švedijos karališkoji mokslų akademija skyrė 2022 m. Nobelio ekonomikos premiją, oficialiai vadinamą Sveriges Riksbank ekonomikos mokslų premija Alfredui Nobeliui atminti, profesoriams Benui S. Bernankei, Douglasui W. Diamondui ir...

Ekspertų patarimai: kaip kasant sniegą nepakenkti sveikatai

Sniego nepagailėjusi pastaroji para žmones privertė imti kastuvus ir gerokai padirbėti. Draudikai pastebi, kad nuo sniego nukentėjo automobiliai, pastatai, žmonių sveikata. Iškritus gausiam sniegui padaugėjo raiščių patempimų, išnirimų ir galūnių traumų. Šeimos gydytojas sako,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS