Aktyviai investuoju jau du dešimtmečius, maždaug tiek pat metų vadovauju ir kitų žmonių sukurtiems verslams. Įdomu stebėti, kaip abi šios patirtys, iš pažiūros nemenkai besiskiriančios, šiemet leido man susikurti darbo vietą sau pačiam bei komandai žmonių.
Įsigijau tuomet dar tik pradedamą statyti „Švaros brolių“ tunelinę plovyklą ir tapau pirmuoju jų plyno lauko franšizės pirkėju. Šiuo metu plovykla jau atidaryta ir imu stebėti, kaip veikia tokia, nuo visų ankstesnių mano sprendimų gerokai besiskirianti investicija.
Pirkti franšizę – saugi ar rizikinga investicija? Įsitikinau, kad atsakymas labiausiai priklauso ne tik nuo skaičių, bet ir nuo požiūrio taško.
Svajojantiems apie nuosavą verslą tai – gana saugus sprendimas. Idėja jau yra pasiteisinusi, modelis – sukurtas, klaidos padarytos ir pamokos išmoktos, patirtis sukaupta. Įsigijęs franšizę paveldi ne tik jau žinomą prekės ženklą, bet ir visas šias žinias. Nesėkmės galimybė, natūralu, sumažėja.
Iš kitos pusės, atsargiam ir žemą toleranciją rizikai turinčiam investuotojui, pasikliaujančiam fondais, perkančiam obligacijas, franšizė – nepalyginamai didesnė rizika. Sėkmė čia priklauso ir nuo paties franšizininko pastangų, vadybos ir verslo valdymo žinių. Be to, prireikia aktyviai domėtis sritimi, kurioje veikia įsigytas objektas.
Pasyvios investicijos atsiremia tik į skaičius ir pasaulio ekonomikos procesus, kurie dažniausiai nuo tavęs nepriklauso, o galimybė spręsti priimant sprendimus, galinčius nulemti sėkmes ar nesėkmes, procesus paverčia įdomesniais bei leidžia įdarbinti sukauptą patirtį.
Sudomino straipsnis žiniasklaidoje
Esu plataus profilio investuotojas nuo 2003-iųjų. Būdamas jaunas ir drąsus ėmiau domėtis ir gilinti žinias. Investavau į įvairius finansinius instrumentus: akcijas, fondus, žaliavas ir pan., tačiau ilgą laiką tai buvo tam tikras hobis šalia samdomo darbo.
Kildamas karjeros laiptais tokiose bendrovėse kaip „Girteka Logistics“, „Darnu Group“ ir „Sanitex“ plėčiau požiūrį, tai padėjo ir investuojant. Ilgainiui ėmiau dairytis investicinio projekto, kuris leistų man realizuoti turimą patirtį ir žinias.
Idėja investuoti gimė, kai perskaičiau vieno franšizės pirkėjo straipsnį apie jo patirtį investuojant į „Švaros brolių“ tunelinę plovyklą. Man tai pasirodė įdomi mintis. Visiškas atsitiktinumas, kad man perskaičius straipsnį ir nusprendus investuoti, plovykla greta „Gariūnų“ verslo parko buvo dar tik pradedama statyti.
Investicija turi ne tik apsimokėti – svarbu ir ja tikėti
Kiekvienas investicinis sprendimas atsiremia į du esminius faktorius: finansus ir idėją. Esu gana patyręs investuotojas, todėl tai, kas liečia finansus, skaičiavimus, verslo planus, rizikas, galiu įvertinti remdamasis rinkos dėsniais ir savo patirtimi. Vis dėlto, svarbi ir idėja, į kurią investuoji. Turi ja tikėti, o ji turi tave motyvuoti ieškoti ir rasti geriausius sprendimus.
Įsigijau franšizę neturėdamas realios patirties šioje sferoje, tačiau meluočiau, jei sakyčiau, kad tokį sprendimą nulėmė tik finansai. Padėti žmonėms rūpintis automobilių švara ir higiena man skamba kaip įdomus ir malonus iššūkis.
Automobiliais važinėjame kiekvieną dieną – juos pamatome rytais, išsiruošus vykti į darbą, ir palydime akimis vakarais, sugrįžus namo. Tokia maža smulkmena, kaip švarus ir gražus automobilis, gali praskaidrinti žmogaus kasdienybę ir paversti rutiną malonesne. Šią motyvaciją susigalvojau pats sau, tačiau verslas bus daug sėkmingesnis, jei tikėsi savo produktu ir jo sukuriama pridėtine verte. Investicijos, kurios suteikia galimybę dalyvauti įmonės valdyme, reikalauja įsijautimo.
Svarbiausia – griežta disciplina
Auksinė investavimo taisyklė yra tai, jog tikslai turi būti orientuoti į ilgalaikę perspektyvą, o investuojami pinigai negali būti skolinti.
Tai svarbu, nes nesėkmės šioje srityje neišvengiamos. Daugybės veiksnių investuodamas tiesiog negali numatyti.
Pavyzdžiui, 2007 m. pabaigoje, pardavęs nekilnojamo turto, turėjau gana didelę pinigų sumą ir nusprendžiau iš esmės visą ją investuoti į akcijas. Visi žinome kas nutiko jau kitais metais. Ekonominė krizė nulėmė, kad mano turimo portfelio vertė iki 2009 m. nukrito 50 proc.
Atrodytų, kad padariau klaidą, bet rezultatas dažnai priklauso nuo investuotojo tolerancijos rizikai lygio. Tuo metu man užteko drąsos visko neišparduoti ir 2010 m. pabaigoje mano portfelio vertė, lyginant su pradine investicija, jau buvo padvigubėjusi.
Daugybę išbandymų pažėrė ir praėjusių metų vasario ar kovo mėnesiai. Prasidėjusi pandemija nustebino net įžvalgiausius ekspertus. Niekas to negalėjo tikėtis. Tuo metu turėjau galimybę pasinaudoti kritusiomis kainomis ir investuoti – tą ir padariau. Investicijų kainos netruko pakilti maždaug 25 – 30 proc., o aš, tikėdamasis, kad laukia dar vienas nuosmukis, viską pardaviau ir laukiau galimybės vėl nusipirkti už mažą kainą. Tokia galimybė taip ir neatėjo.
Sėkmė investavime egzistuoja, tačiau svarbiausia yra disciplina. Investuotojas turi būti disciplinuotas ir gebėti atsiriboti nuo savo emocijų. Nuosmukiai, nesėkmės ir krizės yra neišvengiamos. Jas privalu išgyventi šaltu protu ir prisiminti, kad svarbiausia – ilgalaikė perspektyva.
Savaitgalis su KNYGA
(Audioknygos internetu – Tiems, kas vertina savo laiką)!
Pastebėjau, kad didelė dalis sėkmingų investuotojų yra disciplinuoti ir asmeniniame gyvenime. Jie turi aiškią dienotvarkę bei įpročius, kurių griežtai laikosi. Labai svarbu suprasti ir pajausti, kad kiekvienas, net ir minimalus sprendimas turi būti orientuotas į bendrą tikslą, o ne nulemtas vienkartinės emocijos.
Rizikuoti verta turint idėją, kuria tiki
Investuojant rizika išlieka visuomet, tačiau ją įvertinti padeda pasirinktų partnerių turimos patirties, ankstesnių projektų analizė. Pažvelkime į naujausią mano investiciją – kol kas turiu tik lūkesčius, įsigijau plyno lauko franšizę, plovykla tik pradeda veiklą, todėl viskas – ateityje.
Tačiau labai svarbu tai, jog pasitikiu „Švaros brolių“ bendrove ir jų ilgamete patirtimi. Tai – mano pagrindinis, o, galima sakyti, ir vienintelis atskaitos taškas. Jie jau turi veikiančias plovyklas, kurios turi savo skaičius, istoriją ir tendencijas. Įvertinęs rizikas ir atsiperkamumą, priėmiau sprendimą investuoti.
Jei reikėtų rinktis tarp mažos rizikos investicijos, bet svetimos, nepažįstamos ir nedominančios srities, ir didesnės rizikos investicijos, tačiau artimos srities, kuri atrodo prasminga – rinkčiausi pastarąjį variantą.
Manau, kad rizikas valdyti yra daug paprasčiau, kai esi sau pažįstamoje sferoje. Rizikos visada išliks, visada reikės priiminėti sprendimus, kurie lems sėkmes ar nesėkmes, o tam, kad rastum gerus sprendimus, būtina tikėti savo verslo kuriamomis prekėmis ar paslaugomis. Kuo mažesnės rizikos – tuo mažesnė grąža. Turint idėją, kuria tiki, galima kompensuoti rizikas ir sulaukti gerokai didesnės grąžos nei renkantis užtikrintus sprendimus su mažai rizikos.
Darius Kriukas yra „Švaros brolių“ franšizės gavėjas.