23 C
Klaipėda
2024 / 09 / 09

Ar kepant rabarbarų pyragą juos būtina nulupti? Paprastas atsakymas ir 3 visuomet pavykstantys „Iki“ receptai

Ar jau skaitėte?

Pavasarį prekystalius nuspalvinantys rabarbarai – nuo seno lietuviams žinoma, tačiau pastaraisiais metais atgimimą išgyvenanti daržovė. Šviežiais ir nebrangiais rabarbarais galime mėgautis ne visus metus, todėl vos pasirodę jie bemat traukia pirkėjų akį, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Maloniu rūgštumu jie praturtina ne tik pyragus, bet ir be galo skaniai dera sveikose salotose ar prie įvairių mėsos patiekalų.

- Reklama -

„Pavasaris daugeliui pirkėjų tampa įkvėpimui į savo racioną įtraukti daugiau sveikų, organizmui naudingų produktų. Matome, kad ypač norisi kuo arčiau savęs dažniau turėti šviežių vaisių, daržovių. Valgyti daugiau šviežių gėrybių pirkėjus skatina ne tik šylant orams nuolat besiplečiantis jų asortimentas, bet ir geros kainos – prasidedant naujo derliaus sezonui jos paprasčiausiai yra pigesnės nei šaltuoju metu“, – sako G. Kitovė.

Rabarbarai.

Parduotuvių lentynose jau gausu įvairių nuo pavasario neatsiejamų daržovių: šviežių agurkų, ridikėlių, šparagų, taip pat tiek spalva, tiek skoniu ryškių rabarbarų, kurie sugundo dažną. G. Kitovė pataria perkant juos ieškoti ryšulėlių su kietais ir tvirtais stiebais. Iš arčiau pažiūrėkite, kad jie būtų be dėmių ar spalvos pakitimų. Tuo tarpu namie šviežius rabarbarus geriausia laikyti neplautus, plastikiniame uždaromame maišelyje šaldytuve. Geriausiai jiems tiks vaisių ir daržovių stalčius, kuriame rabarbarai ilgiau išliks švieži.

Lupti ar nelupti? Priklausys nuo 2 dalykų

Rabarbarai – kone privalomas pavasario ir ankstyvos vasaros patiekalų ingredientas. Unikalus, saldžiarūgštis skonis ir daugybė sveikatai naudingų savybių traukia daugelį gurmanų. Rabarbarai yra ir tikra vitaminų bomba. Raudoni jų stiebai – gausus vitamino C šaltinis. Į šviežių rabarbarų sveikatai naudingų sudedamųjų dalių sąrašą taip pat įeina ir vitaminai A, E, kalis, magnis, geležis, fosforas.

„Dar vienas rabarbarų privalumas – jie yra viena iš mažiausiai kaloringų daržovių. 100 g šviežių jų stiebų turi tik apie 20 kalorijų, todėl jie gali būti geri pagalbininkai prisižiūrintiems svorį. Tačiau nepakliūkite į spąstus – nepamirškite, kad pridėjus daug cukraus, produkto kaloringumas smarkiai padidėja“, – atkreipia dėmesį „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.

Rabarbarai populiarūs nesuskaičiuojamoje daugybėje patiekalų, ir tikriausiai pastebėjote, kad daugumoje receptų rekomenduojame stiebus nuplauti ir nulupti. Tačiau ar tai tikrai būtina? Pasak J. Sabaitienės, viskas priklauso nuo recepto ir rabarbarų stiebų išvaizdos.

- Reklama -

„Pirmas kriterijus – pačių rabarbarų išvaizda. Jeigu stiebai yra stambūs, juos vertėtų nulupti. Tuomet skonis bus šiek tiek švelnesnis, tekstūra – malonesnė, nesimatys pluoštinių dalelių. Dažniausiai tą rekomenduojama daryti daržovėms, skintoms nuo antros birželio pusės. Tačiau pavasarinių rabarbarų balandį, gegužę lupti visai nebūtina. Žievelė yra plonytė, ji suteikia intensyvesnį skonį, taip pat patiekalai bus gausesni skaidulų“, – sako šviežių gėrybių žinovė.

Lupti ar nelupti, priklausys ir nuo recepto. Jeigu norite ne tokio stipraus, rūgštaus skonio, tuomet žievelę pašalinkite. Taip pat tą verta padaryti gaminant patiekalus, kuriems reikia tobulos konsistencijos – pavyzdžiui, putėsius.

„Tačiau tokiems gaminiams kaip kompotas, pyragai, žievelę palikti išties verta, nes ji netgi pagerins skonį. Be to, juk rabarbarai vertinami ne tik dėl gaivaus skonio, jie taip pat vilioja savo spalva. Jei norite, kad rabarbarų pyragas būtų dar apetitiškesnis ir estetiškesnis, tuomet stiebų geriau nelupti“, – rekomenduoja J. Sabaitienė.

Pavasario klasika: paprastas ir per 15 min paruošiamas rabarbarų pyragas

„Įvairūs desertai su rabarbarais neatsiejami nuo pavasario, jie kepiniams suteikia išskirtinio skonio. Jie puikiai tinka ir su trapia, ir su mieline tešla. Juos galima naudoti keksiukams, bandelėms, pyragams, tartaletėms, blynams ruošti. O trupininis rabarbarų pyragas yra tiesiog dieviškas desertas, kuriam neatsispiria įvairios tautos, prancūzai taip pat“, – sako „Iki“ konditeris Thierry Lauvray.

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 45 min. (15 min. ruošti ir 30 min. kepti)

Reikės: 500 g šviežių rabarbarų, 125 g miltų, 90 g sviesto, 1 obuolio, 60 g cukraus (rudojo ar baltojo), šiek tiek vanilinio cukraus.

Gaminame:

  1. Pirštais sumaišykite miltus, sviestą ir cukrų.
  2. Supjaustykite rabarbarus skiltelėmis, o obuolį – gabalėliais. Sudėkite vaisius į kepimo indą arba permatomą formą ir apibarstykite juos vaniliniu cukrumi.
  3. Vaisius apibarstykite miltų ir sviesto trupiniais.
  4. Kepkite 210 °C temperatūroje 25-30 minučių.

Tinka ne tik desertams – su rabarbarais gaminkite ir salotas, ir padažą mėsai

 Rabarbarai vis labiau pirkėjų vertinami virtuvėje, nes turi daugybę panaudojimo būdų. Ne tik tradicinių, tokių kaip pagrindas kompotui ar pavasariniam pyragui. Pasak „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės, švieži rabarbarai gali būti labai skanus ir paprastas priedas prie mėsos patiekalų, virsti padažu, čatniu, paįvairinti salotas ar tiesiog būti gaivus užkandis tarp pagrindinių valgymų.

Salotos su keptais burokėliais, rabarbaru ir mocarela

„Gaiviems, sveikiems, tačiau sotiems ir gurmaniškiems priešpiečiams puikiai tiks šis salotų su keptais burokėliais ir rabarbarais, su mocarela bei lašeliu balzaminio acto receptas. Kepti saldūs burokėliai yra puikus dietinių ir sveikų salotų pagrindas. Tuo tarpu rabarbarai sumaniai paryškins jų saldumą ir suteiks įdomų kontrastą“, – sako G. Urbonavičiūtė.

Porcijos: 2

Gaminimo laikas: 50 min.

Reikės: 500 g burokėlių, 2 šviežių rabarbarų stiebų, 250 g mocarelos, ½ pakuotės šviežių salotų mišinio, alyvuogių aliejaus, druskos, 1 citrinos sulčių, balzaminio acto.

Gaminame:

  1. Nuplautus, nuluptus ir gabalėliais supjaustytus burokėlius sudėkite ant kepimo skardos, apšlakstykite aliejumi, pabarstykite druska ir 35–45 min. kepkite iki 220 °C įkaitintoje orkaitėje.
  2. Nuplautus rabarbarus supjaustykite 0,5 cm storio griežinėliais, sudėkite ant kepimo skardos, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, citrinos sultimis, balzaminiu actu ir 15–20 min. kepkite iki 220 °C įkaitintoje orkaitėje.
  3. Salotų mišinį sudėkite į lėkštę su keptais burokėliais ir rabarbarais bei ketvirčiais pjaustyta mocarela. Viską apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir pabarstykite jūros arba rūkyta druska.

Padažas prie grilintos mėsos – ypatingo skonio čatnis

„Iš rabarbarų taip pat galima paruošti puikių įvairių mėsos padažų. Jie išryškins keptų ir grilintų mėsos patiekalų skonį, jų taip pat galima dėti į salotas, sumuštinius ir suktinukus su mėsa. Rabarbarų skonis labai derės ne tik prie jautienos, kiaulienos, bet ir paukštienos patiekalų – ypač antienos“, – sako „Iki“ kulinarijos technologė.

Porcijos: 1,5 l padažo

Gaminimo laikas: 70 min. (10 min. ruošti ir 60 min. virti)

Reikės: 1 kg šviežių rabarbarų, 600 g svogūnų, 2 puodelių acto, 2 puodelių rudojo cukraus, 1 šaukštelio malto cinamono, 1 šaukštelio maltų kvapiųjų pipirų, ½ šaukštelio maltų gvazdikėlių, 1 šaukštelio druskos, ½ šaukštelio pipirų.

Gaminame:

  1. Rabarbarus ir svogūnus nulupkite, supjaustykite kubeliais.
  2. Dideliame puode sumaišykite visus ingredientus ir užvirinkite. Tuomet sumažinkite ugnį ir virkite apie 1 valandą arba tol, kol sutirštės, retkarčiais pamaišydami.
  3. Atvėsinkite, išpilstykite į indelius ir laikykite šaldytuve uždengtus.

Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Lietuviai Ukrainos kariams siunčia motociklus

Motociklininkas, Dakaro ralio dalyvis Balys Bardauskas į Ukrainos karo frontą siunčia karių poreikiams pritaikytus naujus motociklus. Praėjusią savaitę išvežę pirmuosius tris motociklus, artimiausiu metu...

Enter title here.

AVINASPamėginkite imtis aktyvių veiksmų iš pat ryto. Turėtų sektis tvarkyti organizacinius ir su finansais ar švietimu susijusius reikalus. Nesiguoskite, kad šiandien tik pirmadienis, taigi...

Vasarą vagišiai gyventojų kiemus švarina labiausiai – draudikai pataria, kaip apsisaugoti

Vasara asocijuojasi su atostogomis, kai namai dažniau paliekami tušti. Tai žino ir vagys, todėl kiekvienas gyventojas turėtų pasirūpinti savo namų saugumu. Vienos Lietuvoje veikiančios...

Kad švenčių nesugadintų netikėtai išdygęs spuogas – vaistininkės patarimai

Interneto platybėse sklando pačių netikėčiausių patarimų, kaip įveikti netikėtai išdygusį spuogą. Vaistininkė pataria, iš kokių priemonių susiruošti namų vaistinėlę odos problemoms spręsti bei dalijasi...

„Iki“ kardelių įsigykite pigiau ir juos išlaikykite vazoje ilgiau: kotelius trumpinkite būtent taip

Spalvingų, į dangų šaunančių kardelių platybės – vaizdas, be kurio mokslo metų pradžia neįsivaizduojama. Jie ne tik yra dažniausias pasirinkimas pirmąją mokslo metų dieną, bet jau pradedami pirkti ir prieš šventinę dieną, pastebi Gintarė...

Astrologinė prognozė birželio 19-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Aktualūs gali būti mokesčių, draudimo, investicijų, alimentų klausimai. Staiga užsimezgęs ar atsinaujinęs ryšys suteiks naujų galimybių draugystei arba dalykiniams tikslams. Kita vertus, nesitikėkite ką nors gauti už dyką. JAUTIS. Norint kai ką taikiai išsiaiškinti,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS