Termino „natūralus“vartojimas kosmetikoje tampa trukdžiu renkantis tvarią kosmetiką ir kelia vartotojų nepasitikėjimą – sako Lietuvos vartotojų instituto vadovė Dr. Zita Čeponytė. 100% natūralus, super natūralus, natūralūs ingredientai – tai žodžiai kuriais stengiamasi patraukti vartotojus, tinkamai nepaaiškinant jų turinio ar netgi klaidinant. Šiuo metu plačiai plinta praktika, kai terminas natūralus vartojamas kaip draugiškumo aplinkai sinonimas. „Neabejoju, kad iš augalų gautos kosmetikos gaminio sudedamosios dalys yra biologiškai skaidžios, tačiau nebūtinai tie augalai yra užauginti tvariai“- papildo Lietuvos vartotojų instituto vadovė.
Teisinis reglamentavimas nepakankamas
Termino natūralus vartojimas nėra teisiškai reglamentuotas. 2013 m. liepos 10 d. Europos Komisijos reglamentas (ES) Nr. 655/2013 įtvirtina bendruosius teiginių apie kosmetikos gaminius pagrindimo kriterijus (teisinė atitiktis, tiesa, pagrindimas įrodymais, teisingumas, pagrįstų sprendimų priėmimas, ir pan.), tačiau turime dar per mažai praktikos jį taikydami. Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojų atžvilgiu įstatymas taip pat numato bendrus kriterijus, o norint pagrįsti, kad teiginys yra klaidinantis ar pan., reikalingas atskiras nagrinėjimas, kas reikalauja daug laiko ir lėšų.
Palmių aliejus – taip pat natūralus
Kartais įtraukdami į kosmetikos priemonės sudėtį palmių aliejų, pamirštame ar tvariai jos yra užaugintos, ar nebuvo iškirsti atogrąžų miškai, dėl ko nyksta augalų ir gyvūnų rūšys, ar nebuvo naudojamas vaikų darbas ir ar buvo sumokėtas teisingas atlygis darbuotojams. Todėl jeigu palmių aliejaus kaip sudėtinės dalies naudojimas yra būtinas, jis turėtų būti sertifikuotas patvirtinant, kad tai tvarus ingredientas. Lietuvos vartotojų instituto atlikto tyrimo duomenimis, nesertifikuotas palmių aliejus yra pristatomas kaip natūralus, veganiškas produktas arba jo terminas keičiamas į augalinį aliejų.
Natūralūs bičių produktai
Šiais laikais vis daugiau dėmesio sulaukia alternatyvioji medicina, kurioje naudojamos natūralios biologiškai aktyvios medžiagos, gaunamos iš bičių produktų. Tačiau bičių produktai yra naudojami ne tik gydymui, bet ir odos priežiūrai kaip kosmetikos ingredientai. Nykstant bitėms, kyla klausimas kiek tvariai yra naudojama ši sudėtinė dalis kosmetikoje.
Perdėtas natūralių sudedamųjų dalių traktavimas
Pasitaiko atvejų, kuomet viena ar dvi menkos kosmetikos gaminio sudedamosios dalys yra traktuojamos kaip sudarančios viso gaminio poveikį. “Tai sunkiai paaiškinami atvejai, kuomet vartotojas yra klaidinamas suteikiant jam neteisingą informaciją“ – sako Zita Čeponytė.
Vartotojams reikia aiškios informacijos
Vartotojams turi būti pateikiama aiški ir pagrįsta informacija apie kosmetikos gaminio „natūralumo“ sąsajas su draugiškumu aplinkai. Kitu atveju, sugriausime vartotojų pasitikėjimą, savo pasirinkimą jie grįs neteisinga informacija. Nepagrįstai tvirtindami, kad kosmetikos gaminys yra natūralus ir dėl to draugiškas aplinkai, tik padarysime daugiau žalos aplinkai.
Zita Čeponytė
Lietuvos vartotojų institutas