5 C
Klaipėda
2024 / 04 / 19

Kaip akupunktūra gali padėti mesti rūkyti?

Ar jau skaitėte?

55 proc. suaugusių amerikiečių rūkalių 2018 metais sakė per pastaruosius metus bandę mesti rūkyti, tačiau tik 8 proc. pavyko nerūkyti bent pusę metų ar metus. Šie duomenys parodo, koks sunkus kelias gali laukti pasiryžusiųjų mesti rūkyti.

- Reklama -

Kodėl mesti rūkyti taip sunku?

Rūkymas yra priklausomybė, kurios atsisakymas gali sukelti stiprius abstinencijos simptomus. Marcinkevičiaus akupunktūros klinikos gydytojas refleksoterapeutas Mindaugas Liškauskas sako, kad, metus rūkyti ir smegenims nebegaunant nikotino, žmogus gali jausti padidėjusį dirglumą ir nerimą. Aplinka ir stresą keliančios situacijos gali atrodyti aštresnės, prasčiau susikaupiama, randasi „minčių rūkas“, kartais apninka depresinės nuotaikos. Be emocinių simptomų, gali atsirasti ir fiziologinių: padidėja apetitas, žmogus gali imti daugiau valgyti, patiria galvos skausmą, nuovargį, vidurių užkietėjimą ir t. t.

Kodėl mesti rūkyti taip sunku?

Priklausomi nuo nikotino žmonės ieško būdų, kaip mažiau žaloti savo sveikatą. Įprasti būdai, padedantys mesti rūkyti, yra medikamentai rūkymo nutraukimui ir rūkymo nutraukimo simptomams malšinti (deja, Lietuvoje tokie vaistai nėra kompensuojami), kognityvinė elgesio terapija. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentai ir šeimos medicinos rezidentai gauna praktinius mokymus, kaip paskirti vaistus ar pakaitinę nikotino terapiją (pleistrą, kramtomąją gumą ir pan.) norinčiam mesti rūkyti žmogui bei kaip mažinti žalą, jei asmuo nenori ar negali iš karto mesti rūkyti – pastiprinti motyvaciją pereiti į mažesnės žalos strategiją, prie kaitinamojo tabako ir kitų bedūmių tabako gaminių, kurie sukelia mažesnę žalą nei įprastos cigaretės.

Gydytojas refleksoterapeutas Mindaugas Liškauskas pasakoja apie dar vieną, mažiau žinomą būdą, kurį galima pasitelkti slopinti nikotino abstinencijos simptomus – akupunktūrą.

Kaip veikia akupunktūra?

„Priklausomybė yra liga, kurios metu cheminės medžiagos keičia smegenų veiklą, todėl žmogus tampa nebepajėgus kontroliuoti savo elgesio. Tos medžiagos taip užvaldo žmogaus elgesį, jog natūralūs gyvenimo malonumai, tokie kaip maistas, bendravimas, miegas, seksas ar sportas, gali tapti mažiau svarbūs už cheminių medžiagų gavimą“, – kalba gydytojas.

Taip pat skaitykite:  Šešėlinė tabako rinka ir toliau auga: kas penkta cigaretė - nelegali

Gelbėjant žmonėms, kurie nori mesti rūkyti, gali būti taikomos skirtingos akupunktūros technikos: aurikulopunktūra, kai adatos duriamos į taškus esančius ausyse, arba korporaliniai taškai, išsidėstę skirtingose kūno vietose. Be įprastos akupuntūrinės adatos, gali būti naudojamas lazeris, kuriuo taip pat atliekama taškų stimuliacija. Dar gali būti naudojama akupresūros technika, kai akupunktūriniai taškai veikiami masažu.

- Reklama -

Pasak gydytojo, taikant skirtingus metodus ir skirtingas sritis, galima gauti skirtingą organizmo atsaką ir reguliuoti konkrečius paciento abstinencijos simptomus.

„Vienas iš pagrindinių principų, kaip veikia akupunktūra – raminama centrinė nervų sistema, mažinamas sudirgimas ir nervingumas. Veikiant kai kuriuos taškus, galvos smegenyse išsiskiria endorfinai, tas pats dopaminas ir seratotinas, tačiau ne taip greitai ir staigiai, kaip surūkius cigaretę. Tačiau smegenys gauna taip trokštamų „vidinių narkotikų“, todėl abstinencijos simptomai lengvėja. Yra technikų, kurios veikia uoslę ir skonio suvokimą, todėl daliai pacientų rūkyti tampa „nebeskanu“, – sako Mindaugas Liškauskas.

Tinka tiems, kurie apsisprendė patys

Jis pabrėžia, kad akupunktūra nėra magija, stebuklas ar panacėja, padedanti visiems be išimties mesti rūkyti. Tai tik vienas iš gydymo būdų. Jei žmogus rūko ilgą laiką ir surūkomas cigarečių kiekis yra didelis, tarkim, pakelis per dieną, tokio žmogaus smegenyse atsakas į nikotiną yra kitoks, jos suvokia nikotiną kaip būtiną, jau įprastą medžiagą, kurios reikia normaliai funkcionuoti. Suprantama, kad tokiam rūkaliui mesti rūkyti yra sunkiau.

„Akupunktūra gali padėti tiems, kurie apsisprendė patys mesti rūkyti ir nenori patirti didesnių abstinencijos simptomų. Tačiau jei vyras kreipiasi, nes jo žmonai nepatinka, o pats rūkalius nieko blogo nemato ar ši priklausomybė jam netgi patinka, tokiu atveju aš net nesiūlau pradėti gydymo. Tokių žmonių smegenys nėra pasiruošusios keisti ir atsisakyti įpročio, dėl to joks metodas nesuveiks, nes žmogus ras pasiteisinimų kodėl jam gydymas neveikia“, – kalba Mindaugas Liškauskas.

Taip pat skaitykite:  Metant rūkyti psichologė pataria rasti malonių veiklų lūpoms ir pirštams: padėtų net mezgimas

Pasak jo, dažniausiai, norint pasiekti norimą rezultatą, prireikia 3-4 procedūrų, tačiau tai nėra taisyklė. Jeigu žmogus bijo adatų, kraujo, yra sutrikusi jo kraujo krešumo sistema, sergama pūlingomis odos ligomis, rimtais širdies ritmo sutrikimais, onkologinėmis ligomis, gydytojas individualiai vertina situaciją ir sprendžia, ar atlikti procedūrą ir kokią techniką pasirinkti.

Gyd. Mindaugas Liškauskas
Marcinkevičiaus akupunktūros klinika

TOP naujienos

Ką šiemet lietuviai planuoja padėti po Kalėdų egle?

Pasiruošimas didžiosioms metų šventėms jau prasidėjo: daugelis ieško įdomesnių dovanų idėjų bei patrauklesnių kainų pasiūlymų. Anot prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ vadovės Birutės Kalanovaitės,...

Lietuviai Ukrainos kariams siunčia motociklus

Motociklininkas, Dakaro ralio dalyvis Balys Bardauskas į Ukrainos karo frontą siunčia karių poreikiams pritaikytus naujus motociklus. Praėjusią savaitę išvežę pirmuosius tris motociklus, artimiausiu metu...

Padidėjęs skrandžio rūgštingumas – ką valgyti?

Padidėjęs skrandžio rūgštingumas labai nemalonus negalavimas, kuris kankina tikrai daug žmonių. Ypatingai jo paūmėjimą ar atsiradimą išprovokuoja netinkama mityba. Agnė Gedminaitė Miškinienė (Žalioji dėžutė)...

Svarbiausi pokyčiai aplinkosaugos srityje jau šiais metais

Nuo 2023-ųjų sausio įsigalioja nemažai naujų teisės aktų pakeitimų, skirtų aplinkos sektoriaus ir su juo susijusių sričių teisiniam reguliavimui tobulinti. Vienas svarbiausių pokyčių – žemės...

Tyrimą dėl policijos pareigūno nušautos moters atliks STT

Ikiteisminis tyrimas, pradėtas gruodžio 12 d. dėl moters žūties policijos pareigūnui panaudojus tarnybinį šaunamąjį ginklą, perduotas atlikti Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (STT). Skelbiama, kad toks Generalinės prokuratūros sprendimas priimtas siekiant, kad būtų gauti visi...

Horoskopai balandžio 18 dienai

AVINASŠiandien pagaliau sulauksite paramos, kurios jau seniai tikėjotės. Jūsų paslaptingumas gali nejuokais suintriguoti ir taip jums neabejingą asmenį... Vakare būkite svetingas šeimininkas. JAUTISNeširskite ant prieštaraujančių. Pasaulis būtų labai nuobodus, jei visi mąstytų vienodai. Vakare būkite...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS